Zalety wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

28 kwietnia, 2023 Wyłączono przez admin

Po pierwsze świeżość

Najważniejsze jest świeże powietrze. Jeśli stężenie dwutlenku węgla w powietrzu jest mniejsze niż 0,1% i nie ma żadnych nieprzyjemnych zapachów, powietrze uważa się za „świeże”. Na przykład, okna powinny być otwarte, aby pomieszczenia były wygodne. Jednak nadmierna wentylacja powoduje pełzające uczucie nieefektywności. Systemy wentylacji mechanicznej wymieniają powietrze w sposób ciągły, dostarczając przyjemne i zdrowe środowisko, eliminując zapachy i szkodliwe substancje.

Odpowiednia wilgotność dzięki wentylacji mechanicznej

Powstawanie grzybów w wilgotnym, termicznym środowisku powoduje poważny dyskomfort mieszkania, a także trwałe szkody materialne w tkaninie budynku i wyposażeniu domu. Korzystniej jest zainwestować w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła niż naprawiać szkody spowodowane ewentualną pleśnią.

Możliwość filtracji powietrza przez rekuperator

Właściwy system filtracji powietrza zapewnia przepływ powietrza wolnego od roztoczy i innych szkodliwych zanieczyszczeń. To znacznie ogranicza rozwój roztoczy i pleśni, a także tworzy klimat w pomieszczeniach, który jest przyjazny dla alergików.

Bezpieczeństwo i spokój

W celu lepszej ochrony przed włamywaczami, a także w celu odgrodzenia się od hałasu ulicznego, okna powinny być często otwierane.

Oszczędność energii dzięki rekuperacji

System rekuperacji może pracować z 93-procentową sprawnością na wymiennikach ciepła. Ponieważ zimą temperatura powietrza nawiewanego jest bardzo zbliżona do temperatury powietrza wywiewanego, systemy wentylacji mechanicznej pracują wyjątkowo energooszczędnie.

Komfort

By-pass może pozwolić na ominięcie wymiennika ciepła i skierowanie chłodnego nocnego powietrza bezpośrednio do pomieszczeń, zapewniając poczucie świeżości latem.

Kosz wentylacji mechanicznej z rekuperacją

Możliwe, że koszty inwestycyjne systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła byłyby równe lub nawet mniejsze od kosztów instalacji wentylacji grawitacyjnej, jeśli taki system jest już dostępny przy budowie domu lub mieszkania na wczesnym etapie projektu. Wynika to z faktu, że instalacja systemu wentylacji grawitacyjnej pociąga za sobą koszty kominów murowanych i skomplikowanej konstrukcji dachu, a także nawiewników higrosterowanych.