Prefabrykowane domy z keramzytu, czyli energooszczędny dom w 3 miesiące

18 listopada, 2022 Wyłączono przez admin

Keramzyt zyskuje w Polsce coraz większą popularność jako konstrukcja domu. Zapewnia wiele zalet, w tym izolację akustyczną, energooszczędność i łatwość budowy. Co jeszcze warto wiedzieć o domach z keramzytu? Z poniższego artykułu dowiesz się, jak zbudować dom z gliny, a także jakie są jego zalety i wady. Przedstawimy również szacunkowy koszt domu wykonanego z keramzytu.

Co wyróżnia domy z keramzutu?

Nie musisz wybierać między domami murowanymi a glinianymi, jeśli jeszcze nie słyszałeś o keramzycie. Istnieje wiele  możliwości w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym. Keramzyt jest na przykład tym, z czego może być wykonany dom energooszczędny lub pasywny. Aby dowiedzieć się, co to jest, musisz najpierw zadać sobie pytanie, co to jest.

Budowla z bloczków, pustaków i prefabrykatów zbudowanych z keramzytu nazywana jest budowlą z keramzytu. Glina jest spęczana w temperaturze ponad 1100 stopni Celsjusza i przekształcana w keramzyt, czyli kruszywo budowlane.

Keramzyt nie jest nowością ostatnich lat. Pierwsza fabryka keramzytu powstała w Ameryce w 1917 roku. Przez lata używano jej głównie do budowy dróg, lotnisk i statków.

Materiał ten okazał się idealny do produkcji prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych do szybkiego montażu domów modułowych. Kilkadziesiąt lat po odkryciu, keramzyt stał się niezwykle popularne w Europie Zachodniej i Skandynawii do budowy domów.

Domy z keramzytu są lekkie i wytrzymałe, zachowując jednocześnie wszystkie cechy solidnego murowanego budynku mieszkalnego. Doskonale radzą sobie z przetrwaniem 300 lat, a także są lekkie i szybkie w stawianiu. Izolacja termiczna jest również bardzo wysoka, podobnie jak szybkość realizacji i stosunkowo niski koszt inwestycji. Chropowata powierzchnia glinianych budynków i lekko różowy kolor (o ile nie są pokryte elewacją) to znaki, które mogą pomóc w ich identyfikacji.

Zalety keramzytu

Granulat gliniany powstały w wyniku wypalania gliny to po prostu lekkie (jakby napompowane) kulki pokryte twardą powłoką ceramiczną po rozprężeniu w wysokiej temperaturze. Keramzyt powstaje z naturalnych surowców, jest więc materiałem ekologicznym.

Jest bardzo lekki i posiada liczne ważne cechy takie jak: lekkość, izolacyjność cieplna, paroprzepuszczalność oraz odporność na wilgoć i mróz, a także wiele innych cennych właściwości. Wykorzystywany jest w budownictwie ze względu na swoje liczne zalety. Jest porowata i lekka, dzięki czemu jest najlżejszym kruszywem ceramicznym i posiada wiele istotnych zalet. Jest porowate i lekkie, co pozwala na odparowanie wody z rozszerzonych struktur gliny, co zapobiega niszczącemu działaniu mrozu. Wnętrze granulatu pozostaje w efekcie suche, a to sprawia, że materiał jest odporny na działanie grzybów i pleśni. Konstrukcje z keramzytu wytrzymują od 3 do 4 godzin zanim się spalą, więc można je budować od razu.

Zalety domów z keramzytu

Główne zalety rozbudowanych domów z gliny to:

  • szybka budowa inwestycji – w trzy miesiące można mieć gotowy dom;
  • nie ma ograniczeń co do sposobu projektowania;
  • budowa jest mniej kosztowna niż przy zastosowaniu metody tradycyjnej;
  • budynek jest bardzo wygodny ze względu na wysoki komfort cieplny;
  • wnętrza dla alergików są wolne od grzybów i pleśni.

Poza wymienionymi zaletami, dodatkowym atutem keramzytu jest jego trwałość i nośność – to dlatego wykorzystuje się go przy budowie dróg, mostów czy lotnisk.

Ponadto właściwości tego kruszywa decydują również o materiałach, które się z niego wykonuje (najczęściej poprzez dodanie go do mieszanki betonowej), np. różnego rodzaju bloczki, pustaki stropowe i ścienne, kształtki, zaprawy termiczne, a także prefabrykaty.

Dziś można przeczytać wiele entuzjastycznych komentarzy na temat domów z gliny. Ten rodzaj budownictwa jest przyjazny zarówno pod względem energetycznym, jak i projektowym.

Jakie są wady domów z keramzytu

Zalety tego wyboru są bezsprzecznie większe niż wady. Jeśli jednak dotarliśmy już do wad, powinniśmy o nich wspomnieć.

Jakie są wady domu prefabrykowanego z keramzytu? Sam materiał jest dość kruchy, dlatego kluczowe jest zatrudnienie fachowców znających się na tej technologii i sprzedających materiały z renomowanej firmy. Ponadto do budowy prefabrykatów potrzebna jest działka przystosowana do pracy ciężkiego sprzętu.

Ponadto w Polsce jest jeszcze niewiele firm budujących domy z keramzytu, co sugeruje, że wiedza na temat tej technologii jest wciąż niewielka.

Cena domu z keramzytu

Ile kosztuje dom z keramzytu dla inwestorów? Otóż, dzięki zmniejszonemu zakresowi prac i krótszemu czasowi budowy, jest on zazwyczaj tańszy w budowie niż ten wznoszony tradycyjnymi metodami. Jest to z pewnością dobra wiadomość.

Szacuje się, że budowa domu jednorodzinnego z keramzytu kosztuje od 2400 do 2700 zł za metr kwadratowy, podczas gdy budowa metodą tradycyjną kosztuje od 3000 do 3300 zł za metr kwadratowy.

Dodatkowo koszty te rosną, dlatego cena za metr kwadratowy domu zbudowanego z keramzytu będzie się wahać i niestety nie na korzyść inwestorów. Pomimo tego, że materiały do budowy są coraz droższe, to i tak domy z gliny będą znacznie tańsze od domów murowanych ze względu na rosnące koszty.

Ekonomicznym rozwiązaniem jest zbudowanie budynku z prefabrykatów z keramzytu. Niektóre firmy oferują na przykład bardzo tanie prefabrykowane domy modułowe, które odpowiadają już ustalonym kształtom domów.

250 000 zł potrzeba na wybudowanie stanu surowego otwartego dla domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych, który kosztuje około 3300 zł netto. Z kolei dom pod klucz z keramzytu można kupić za około 3500 zł za metr kwadratowy. Pomimo tego, że wydaje się być niedrogi, budowa budynku z keramzytu w rzeczywistości nie jest tak tania, jak mogłoby się wydawać.

Projekt domu z keramzytu

W Polsce również można dzisiaj zamówić nowoczesny dom z keramzytu. Kilka firm świadczących usługi od A do Z zajmuje się dostarczaniem kompleksowych rozwiązań w tym zakresie. Można więc zamówić projekt domu z keramzytu, po czym jest on wznoszony przez wykonawcę z wykorzystaniem wcześniej przygotowanych elementów.

Szybki czas montażu budynku wielkopłytowego jest znacznie skrócony dzięki temu projektowi. Popularny jest również prefabrykowany projekt domu z keramzytu.

Co zrobić, gdy chcesz mieć dom z gliny, ale nie chcesz kłopotów z budową domu szkieletowego? Wydaje się, że modułowe domy z gliny stają się w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne, a to za sprawą ich dodatkowych zalet, w tym energooszczędności. Choć dom pasywny z gliny to wciąż pewna nowość, w naszym kraju powstaje ich coraz więcej.

Budowa domu z keramzytu

Z pustaków keramzytowych można zbudować dom na dwa sposoby: można zastosować zarówno bloczki, jak i prefabrykaty. Bloczki z wkładką styropianową nadają się do budowy ścian jedno- lub dwuwarstwowych, natomiast bloczki pełne do budowy ścian piwnic.

Wielkość bloczków keramzytowych jest dwukrotnie większa w porównaniu do zwykłych bloczków, a ponadto mają one specjalnie skośne boki, które pozwalają na łączenie ich na pióro i wpust bez pionowych spoin. Dzięki temu budowa z keramzytu jest znacznie szybsza i prostsza niż z tradycyjnych materiałów.

Przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych, zwłaszcza dużych elementów ściennych ze zbrojeniem, gotowych otworów drzwiowych i okiennych oraz kanałów, prace przebiegają w szybszym tempie. Powstają one najpierw w fabryce według określonego projektu, a następnie są montowane na placu budowy za pomocą dźwigów.

Jak szybko powstaje dom z keramzytu

Największą zaletą stosowania tej technologii jest to, że domy są szybko budowane. Czas budowy domów z keramzytu kończy się zazwyczaj w ciągu dwóch do trzech miesięcy. Samo tworzenie ścian odbywa się w ciągu kilku dni, następnie montuje się fundamenty, dach i wykonuje prace wykończeniowe.

Dom prefabrykowany z keramzytu – same plusy

Pomimo tego, że domy prefabrykowane z keramzytu są dziś sprawdzoną technologią, wiele osób podchodzi do nich z pewną rezerwą. Jest to nieuzasadnione! Fora budowlane są odwiedzane przez wiele osób, które twierdzą, że wybrany przez nich dom prefabrykowany z keramzytu był niezwykle dobrą decyzją.

Nie jest niczym niezwykłym, że Dom prefabrykowany można zbudować z keramzytu w czasie krótszym niż budowa zupełnie nowego. Po dostarczeniu wszystkich części na miejsce budowy następuje montaż konstrukcji. Dom prefabrykowany nie jest wyjątkiem od tej reguły. Szybkość jego budowy jest niewiarygodna: wykwalifikowana siła robocza może zmontować wszystko w ciągu kilku dni. Wcześniej konieczne jest jedynie wykonanie fundamentów. Konieczne jest również wykończenie domu, co zwykle trwa kilka tygodni.

Dlaczego jeszcze warto wybrać dom z prefabrykowanych elementów keramzytowych? Dzisiejsza technologia pozwala na stworzenie budynku z prefabrykatów równie trwałego i funkcjonalnego, jak konstrukcja zbudowana w tradycyjny sposób. Oczywiście, musisz użyć materiałów wysokiej jakości, ale możesz czuć się tutaj bezpiecznie.

Keramzyt jest doskonałym wyborem dla polskiego kapryśnego klimatu, ponieważ ma właściwości izolacyjne i nie straszne mu duże wahania roczne. Na portalach dla inwestorów można znaleźć opinie o budynkach prefabrykowanych z keramzytu, które omawiają niższe koszty ogrzewania i eksploatacji.

Fakt, że dostępnych jest tylko kilka projektów domów prefabrykowanych, pomimo popularności tej technologii, jest tym, co powstrzymuje wiele osób przed dokonaniem tego wyboru. Jest to całkowicie błędne! Ponieważ coraz więcej firm specjalizujących się w tej branży oferuje możliwość adaptacji gotowego projektu, zwiększa się liczba możliwości architektonicznych, jakie dają prefabrykaty.

Pomimo tego, że z roku na rok trzeba liczyć się z większymi wydatkami, prefabrykowane moduły nadal pozwalają na stworzenie taniego domu z keramzytu. W dobie coraz wyższych budżetów inwestycyjnych, koszt prefabrykowanego domu z gliny również nie jest bez znaczenia.