Prefabrykowane domy z keramzytu, czyli energooszczêdny dom w 3 miesi¹ce
28 kwietnia, 2023Keramzyt zyskuje w Polsce coraz wiêksz¹ popularnoæ jako konstrukcja domu. Zapewnia wiele zalet, w tym izolacjê akustyczn¹, energooszczêdnoæ i ³atwoæ budowy. Co jeszcze warto wiedzieæ o domach z keramzytu? Z poni¿szego artyku³u dowiesz siê, jak zbudowaæ dom z gliny, a tak¿e jakie s¹ jego zalety i wady. Przedstawimy równie¿ szacunkowy koszt domu wykonanego z keramzytu.
Co wyró¿nia domy z keramzutu?
Nie musisz wybieraæ miêdzy domami murowanymi a glinianymi, jeli jeszcze nie s³ysza³e o keramzycie. Istnieje wiele mo¿liwoci w nowoczesnym budownictwie energooszczêdnym. Keramzyt jest na przyk³ad tym, z czego mo¿e byæ wykonany dom energooszczêdny lub pasywny. Aby dowiedzieæ siê, co to jest, musisz najpierw zadaæ sobie pytanie, co to jest.
Budowla z bloczków, pustaków i prefabrykatów zbudowanych z keramzytu nazywana jest budowl¹ z keramzytu. Glina jest spêczana w temperaturze ponad 1100 stopni Celsjusza i przekszta³cana w keramzyt, czyli kruszywo budowlane.
Keramzyt nie jest nowoci¹ ostatnich lat. Pierwsza fabryka keramzytu powsta³a w Ameryce w 1917 roku. Przez lata u¿ywano jej g³ównie do budowy dróg, lotnisk i statków.
Materia³ ten okaza³ siê idealny do produkcji prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych do szybkiego monta¿u domów modu³owych. Kilkadziesi¹t lat po odkryciu, keramzyt sta³ siê niezwykle popularne w Europie Zachodniej i Skandynawii do budowy domów.
Domy z keramzytu s¹ lekkie i wytrzyma³e, zachowuj¹c jednoczenie wszystkie cechy solidnego murowanego budynku mieszkalnego. Doskonale radz¹ sobie z przetrwaniem 300 lat, a tak¿e s¹ lekkie i szybkie w stawianiu. Izolacja termiczna jest równie¿ bardzo wysoka, podobnie jak szybkoæ realizacji i stosunkowo niski koszt inwestycji. Chropowata powierzchnia glinianych budynków i lekko ró¿owy kolor (o ile nie s¹ pokryte elewacj¹) to znaki, które mog¹ pomóc w ich identyfikacji.
Zalety keramzytu
Granulat gliniany powsta³y w wyniku wypalania gliny to po prostu lekkie (jakby napompowane) kulki pokryte tward¹ pow³ok¹ ceramiczn¹ po rozprê¿eniu w wysokiej temperaturze. Keramzyt powstaje z naturalnych surowców, jest wiêc materia³em ekologicznym.
Jest bardzo lekki i posiada liczne wa¿ne cechy takie jak: lekkoæ, izolacyjnoæ cieplna, paroprzepuszczalnoæ oraz odpornoæ na wilgoæ i mróz, a tak¿e wiele innych cennych w³aciwoci. Wykorzystywany jest w budownictwie ze wzglêdu na swoje liczne zalety. Jest porowata i lekka, dziêki czemu jest najl¿ejszym kruszywem ceramicznym i posiada wiele istotnych zalet. Jest porowate i lekkie, co pozwala na odparowanie wody z rozszerzonych struktur gliny, co zapobiega niszcz¹cemu dzia³aniu mrozu. Wnêtrze granulatu pozostaje w efekcie suche, a to sprawia, ¿e materia³ jest odporny na dzia³anie grzybów i pleni. Konstrukcje z keramzytu wytrzymuj¹ od 3 do 4 godzin zanim siê spal¹, wiêc mo¿na je budowaæ od razu.
Zalety domów z keramzytu
G³ówne zalety rozbudowanych domów z gliny to:
- szybka budowa inwestycji – w trzy miesi¹ce mo¿na mieæ gotowy dom;
- nie ma ograniczeñ co do sposobu projektowania;
- budowa jest mniej kosztowna ni¿ przy zastosowaniu metody tradycyjnej;
- budynek jest bardzo wygodny ze wzglêdu na wysoki komfort cieplny;
- wnêtrza dla alergików s¹ wolne od grzybów i pleni.
Poza wymienionymi zaletami, dodatkowym atutem keramzytu jest jego trwa³oæ i nonoæ – to dlatego wykorzystuje siê go przy budowie dróg, mostów czy lotnisk.
Ponadto w³aciwoci tego kruszywa decyduj¹ równie¿ o materia³ach, które siê z niego wykonuje (najczêciej poprzez dodanie go do mieszanki betonowej), np. ró¿nego rodzaju bloczki, pustaki stropowe i cienne, kszta³tki, zaprawy termiczne, a tak¿e prefabrykaty.
Dzi mo¿na przeczytaæ wiele entuzjastycznych komentarzy na temat domów z gliny. Ten rodzaj budownictwa jest przyjazny zarówno pod wzglêdem energetycznym, jak i projektowym.
Jakie s¹ wady domów z keramzytu
Zalety tego wyboru s¹ bezsprzecznie wiêksze ni¿ wady. Jeli jednak dotarlimy ju¿ do wad, powinnimy o nich wspomnieæ.
Jakie s¹ wady domu prefabrykowanego z keramzytu? Sam materia³ jest doæ kruchy, dlatego kluczowe jest zatrudnienie fachowców znaj¹cych siê na tej technologii i sprzedaj¹cych materia³y z renomowanej firmy. Ponadto do budowy prefabrykatów potrzebna jest dzia³ka przystosowana do pracy ciê¿kiego sprzêtu.
Ponadto w Polsce jest jeszcze niewiele firm buduj¹cych domy z keramzytu, co sugeruje, ¿e wiedza na temat tej technologii jest wci¹¿ niewielka.
Cena domu z keramzytu
Ile kosztuje dom z keramzytu dla inwestorów? Otó¿, dziêki zmniejszonemu zakresowi prac i krótszemu czasowi budowy, jest on zazwyczaj tañszy w budowie ni¿ ten wznoszony tradycyjnymi metodami. Jest to z pewnoci¹ dobra wiadomoæ.
Szacuje siê, ¿e budowa domu jednorodzinnego z keramzytu kosztuje od 2400 do 2700 z³ za metr kwadratowy, podczas gdy budowa metod¹ tradycyjn¹ kosztuje od 3000 do 3300 z³ za metr kwadratowy.
Dodatkowo koszty te rosn¹, dlatego cena za metr kwadratowy domu zbudowanego z keramzytu bêdzie siê wahaæ i niestety nie na korzyæ inwestorów. Pomimo tego, ¿e materia³y do budowy s¹ coraz dro¿sze, to i tak domy z gliny bêd¹ znacznie tañsze od domów murowanych ze wzglêdu na rosn¹ce koszty.
Ekonomicznym rozwi¹zaniem jest zbudowanie budynku z prefabrykatów z keramzytu. Niektóre firmy oferuj¹ na przyk³ad bardzo tanie prefabrykowane domy modu³owe, które odpowiadaj¹ ju¿ ustalonym kszta³tom domów.
250 000 z³ potrzeba na wybudowanie stanu surowego otwartego dla domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych, który kosztuje oko³o 3300 z³ netto. Z kolei dom pod klucz z keramzytu mo¿na kupiæ za oko³o 3500 z³ za metr kwadratowy. Pomimo tego, ¿e wydaje siê byæ niedrogi, budowa budynku z keramzytu w rzeczywistoci nie jest tak tania, jak mog³oby siê wydawaæ.
Projekt domu z keramzytu
W Polsce równie¿ mo¿na dzisiaj zamówiæ nowoczesny dom z keramzytu. Kilka firm wiadcz¹cych us³ugi od A do Z zajmuje siê dostarczaniem kompleksowych rozwi¹zañ w tym zakresie. Mo¿na wiêc zamówiæ projekt domu z keramzytu, po czym jest on wznoszony przez wykonawcê z wykorzystaniem wczeniej przygotowanych elementów.
Szybki czas monta¿u budynku wielkop³ytowego jest znacznie skrócony dziêki temu projektowi. Popularny jest równie¿ prefabrykowany projekt domu z keramzytu.
Co zrobiæ, gdy chcesz mieæ dom z gliny, ale nie chcesz k³opotów z budow¹ domu szkieletowego? Wydaje siê, ¿e modu³owe domy z gliny staj¹ siê w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne, a to za spraw¹ ich dodatkowych zalet, w tym energooszczêdnoci. Choæ dom pasywny z gliny to wci¹¿ pewna nowoæ, w naszym kraju powstaje ich coraz wiêcej.
Budowa domu z keramzytu
Z pustaków keramzytowych mo¿na zbudowaæ dom na dwa sposoby: mo¿na zastosowaæ zarówno bloczki, jak i prefabrykaty. Bloczki z wk³adk¹ styropianow¹ nadaj¹ siê do budowy cian jedno- lub dwuwarstwowych, natomiast bloczki pe³ne do budowy cian piwnic.
Wielkoæ bloczków keramzytowych jest dwukrotnie wiêksza w porównaniu do zwyk³ych bloczków, a ponadto maj¹ one specjalnie skone boki, które pozwalaj¹ na ³¹czenie ich na pióro i wpust bez pionowych spoin. Dziêki temu budowa z keramzytu jest znacznie szybsza i prostsza ni¿ z tradycyjnych materia³ów.
Przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych, zw³aszcza du¿ych elementów ciennych ze zbrojeniem, gotowych otworów drzwiowych i okiennych oraz kana³ów, prace przebiegaj¹ w szybszym tempie. Powstaj¹ one najpierw w fabryce wed³ug okrelonego projektu, a nastêpnie s¹ montowane na placu budowy za pomoc¹ dwigów.
Jak szybko powstaje dom z keramzytu
Najwiêksz¹ zalet¹ stosowania tej technologii jest to, ¿e domy s¹ szybko budowane. Czas budowy domów z keramzytu koñczy siê zazwyczaj w ci¹gu dwóch do trzech miesiêcy. Samo tworzenie cian odbywa siê w ci¹gu kilku dni, nastêpnie montuje siê fundamenty, dach i wykonuje prace wykoñczeniowe.
Dom prefabrykowany z keramzytu – same plusy
Pomimo tego, ¿e domy prefabrykowane z keramzytu s¹ dzi sprawdzon¹ technologi¹, wiele osób podchodzi do nich z pewn¹ rezerw¹. Jest to nieuzasadnione! Fora budowlane s¹ odwiedzane przez wiele osób, które twierdz¹, ¿e wybrany przez nich dom prefabrykowany z keramzytu by³ niezwykle dobr¹ decyzj¹.
Nie jest niczym niezwyk³ym, ¿e dom prefabrykowany mo¿na zbudowaæ z keramzytu w czasie krótszym ni¿ budowa zupe³nie nowego. Po dostarczeniu wszystkich czêci na miejsce budowy nastêpuje monta¿ konstrukcji. Dom prefabrykowany nie jest wyj¹tkiem od tej regu³y. Szybkoæ jego budowy jest niewiarygodna: wykwalifikowana si³a robocza mo¿e zmontowaæ wszystko w ci¹gu kilku dni. Wczeniej konieczne jest jedynie wykonanie fundamentów. Konieczne jest równie¿ wykoñczenie domu, co zwykle trwa kilka tygodni.
Dlaczego jeszcze warto wybraæ dom z prefabrykowanych elementów keramzytowych? Dzisiejsza technologia pozwala na stworzenie budynku z prefabrykatów równie trwa³ego i funkcjonalnego, jak konstrukcja zbudowana w tradycyjny sposób. Oczywicie, musisz u¿yæ materia³ów wysokiej jakoci, ale mo¿esz czuæ siê tutaj bezpiecznie.
Keramzyt jest doskona³ym wyborem dla polskiego kaprynego klimatu, poniewa¿ ma w³aciwoci izolacyjne i nie straszne mu du¿e wahania roczne. Na portalach dla inwestorów mo¿na znaleæ opinie o budynkach prefabrykowanych z keramzytu, które omawiaj¹ ni¿sze koszty ogrzewania i eksploatacji.
Fakt, ¿e dostêpnych jest tylko kilka projektów domów prefabrykowanych, pomimo popularnoci tej technologii, jest tym, co powstrzymuje wiele osób przed dokonaniem tego wyboru. Jest to ca³kowicie b³êdne! Poniewa¿ coraz wiêcej firm specjalizuj¹cych siê w tej bran¿y oferuje mo¿liwoæ adaptacji gotowego projektu, zwiêksza siê liczba mo¿liwoci architektonicznych, jakie daj¹ prefabrykaty.
Pomimo tego, ¿e z roku na rok trzeba liczyæ siê z wiêkszymi wydatkami, prefabrykowane modu³y nadal pozwalaj¹ na stworzenie taniego domu z keramzytu. W dobie coraz wy¿szych bud¿etów inwestycyjnych, koszt prefabrykowanego domu z gliny równie¿ nie jest bez znaczenia.