Pompa ciepła monoblock czy split – które rozwiązanie wybrać do ogrzewania domu
28 kwietnia, 2023Istnieją dwa rodzaje zewnętrznych pomp ciepła powietrze-woda: monoblok i split. Jakie są zalety tych dwóch typów urządzeń pod względem ceny, przestrzeni, funkcji i emisji akustycznej? Jakie są główne różnice między nimi? Na który wariant warto ostatecznie postawić – na pompy monoblokowe czy split? Wyjaśniamy poniżej.
Istnieją dwa rodzaje systemów grzewczych z użyciem pomp ciepła: monoblokowe i split. Wyjaśniamy cechy szczególne i zalety każdego z nich. Oba wykorzystują tę samą zasadę do wytwarzania ciepła, która nazywa się termodynamiką. Dzieje się tak, gdy gaz znajdujący się wewnątrz jest sprężany i rozpręża się. Pompa ciepła może nie tylko ogrzewać Państwa dom, ale również go chłodzić.
Czym się różnią pompy ciepła monoblock i split
Pompy monoblokowe są zazwyczaj produkowane i montowane w fabryce. Zazwyczaj instaluje się je na zewnątrz, ale dostępne są również modele wewnętrzne.
Pompa ciepła ma różne części, w tym wentylator, parownik, sprężarkę, zawór rozprężny i skraplacz. W pompie typu monoblok wszystkie te części znajdują się w jednym urządzeniu.
System, w którym znajduje się czynnik chłodniczy, jest wykonywany podczas procesu produkcyjnego. Oznacza to, że podczas produkcji system termodynamiczny jest napełniany gazem chłodniczym, a następnie dokładnie sprawdzany pod kątem szczelności.
Szczelność pompy ciepła jest jednym z jej kluczowych elementów. Oznacza to, że każda nieszczelność w systemie, podobnie jak w systemach klimatyzacyjnych, powoduje utratę gazu chłodniczego i niemożność prawidłowej pracy urządzenia.
Podobnie jest jeśli klimatyzacja w Państwa samochodzie może nie działać, ponieważ w układzie nie ma gazu chłodniczego. Oznacza to, że klimatyzacja nie będzie działać. Aby klimatyzacja znów zaczęła działać, należy wlać więcej gazu chłodniczego. Warto wiedzieć, że cena czynnika chłodniczego ostatnio bardzo wzrosła. Informacje na ten temat można znaleźć w Internecie.
Zalety pompy ciepła typu split
Pompa ciepła typu split różni się od innych pomp, ponieważ składa się z dwóch części: jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej. Jednostka zewnętrzna posiada wszystkie elementy, które powodują hałas, takie jak wentylator, parownik, sprężarka i zawór rozprężny.
Wentylator i sprężarka są źródłem największego hałasu. Jednostka wewnętrzna pompy ciepła typu split zawiera skraplacz, pompę obiegową, elementy sterujące i zabezpieczające. Obie jednostki muszą być połączone ze sobą cienkimi rurkami. Jeżeli odległość między jednostkami jest większa, instalacja będzie trudniejsza. Wszystkie wyżej wymienione połączenia wykonuje instalator na miejscu.
Pompa ciepla monoblock czy split – które rozwiązanie jest lepsze
Pompa monoblokowa i pompa typu split działają na tej samej zasadzie. Jednak w przypadku pompy ciepła monoblok wszystko jest wykonywane i testowane w fabryce. W przypadku pompy ciepła split tylko część instalacji jest wykonywana przez instalatora w momencie montażu.
Musi posiadać certyfikat uprawniający do pracy z gazami chłodniczymi. Oznacza to, że potrzebuje licencji, która nazywa się licencją F-gazową. Wydajność pompy ciepła typu split zależy od tego, jak daleko od siebie znajdują się urządzenia i jak poprowadzone są rury. Jeżeli są one bardziej oddalone od siebie lub jest więcej zagięć, wydajność będzie niższa.
Pompa ciepła typu split ma większe szanse na dobrą pracę, jeżeli instalator prawidłowo ją podłączy. Kolejną zaletą pompy ciepła typu split jest to, że część zewnętrzna, zwana skraplaczem, może być umieszczona wewnątrz budynku. Oznacza to, że przy przenoszeniu energii z zewnątrz do wewnątrz budynku traci się bardzo mało energii. Jednak niektóre modele pomp ciepła monoblok mogą być ustawione całkowicie wewnątrz budynku i czerpać powietrze z zewnątrz.
Podsumowanie
Istnieją dwa rodzaje pomp ciepła – kompaktowa pompa monoblokowa i wersja split. Kompaktowa pompa monoblokowa jest często lepsza od wersji split, ponieważ jest produkowana w fabryce i jest łatwiejsza w montażu. Istnieje również mniejsze ryzyko popełnienia błędów instalacyjnych.
Pompy ciepła typu monoblok są hermetyczne już po opuszeniu fabryki. Oznacza to, że nie muszą Państwo rejestrować pompy ciepła w Centralnym Rejestrze Operatorów i płacić za coroczne kontrole szczelności. Chociaż na początku pompy typu split mogą wydawać się tańsze, to jednak używanie ich bez uszczelnienia może kosztować Państwa więcej w dłuższej perspektywie.