Optymalne ustawienia pompy ciepła

28 kwietnia, 2023 Wyłączono przez admin

Wybór właściwej pompy ciepła to pierwszy krok do zapewnienia wieloletniej, bezawaryjnej pracy. Po dokładnym zbadaniu potrzeb następuje właściwy montaż i dostrojenie urządzeń, a następnie wybór niezawodnej, certyfikowanej ekipy instalacyjnej i przeprowadzenie pierwszych prac uruchomieniowych. Wszystkie parametry systemu powinny być odpowiednio dostrojone, aby działały optymalnie w danym środowisku. Jak skonfigurować powietrzną pompę ciepła?

Jak ustawić pompę ciepła

Wszystko zależy od prawidłowego wykonania pewnych procedur podczas instalacji, a także od wyboru najbardziej odpowiednich rozwiązań. Kluczowe jest, aby pamiętać o kilku krytycznych procedurach dotyczących instalacji i regulacji pomp ciepła. 

Najlepsze miejsce na pompę ciepła

Pompa ciepła powinna być umieszczona jak najbliżej jednostki wewnętrznej. Jest to szczególnie ważne w przypadku tańszych pomp ciepła, ponieważ przy zastosowaniu dłuższego przyłącza występują znaczne straty mocy. Czasami można sądzić, że pompa ciepła nie może być ustawiona od południa. Nie jest to prawdą. W odniesieniu do stron świata ważne są na przykład systemy fotowoltaiczne. Jednak dla pracy powietrznej pompy ciepła kierunek nie ma większego znaczenia.

Ustawienia pompy ciepła

Do wyboru jest kilka ustawień pompy. Najpopularniejsze z nich to stała temperatura i ścieżka grzewcza. Dodatkowo pompy Mitsubishi oferują styl pracy automatycznej.

Jak ustawić krzywą grzewczą pompy ciepła

Przy ustawianiu krzywej grzewczej temperatura wody podawanej do grzejników i/lub instalacji podłogowej powinna być uzależniona od temperatury zewnętrznej. Na przykład przy temperaturze zewnętrznej -20°C pompa powinna podgrzać wodę w kotle odpowiednio do +45°C i +25°C. Dzięki temu pompa pracuje wydajniej i stabilniej. Dodatkowo w tym trybie regulator pokojowy pompy Hitachi może automatycznie regulować temperatury.

Jak ustawić temperaturę w pompie ciepła

Aby ustawić stałą temperaturę wody podawanej do grzejników lub podłogowej pompy ciepła, należy najpierw wyłączyć ustawienie pieca. Na tej metodzie najbardziej cierpi pompa ciepła, ponieważ trzeba ją częściej włączać i wyłączać (zwłaszcza przy wyższych temperaturach zewnętrznych), a także marnować więcej energii.

Optymalne ustawienia pompy ciepła

Pompy ciepła Mitsubishi wykorzystują tryb automatyczny z automatyczną adaptacją do pracy. Zintegrowany czujnik mierzy temperatury i wysyła informacje do pompy, która dostosowuje swoją aktywność do osłony sprężarki. Aby skorzystać z tej funkcji, wymagany jest bezprzewodowy regulator pokojowy.

Inne ustawienia powietrznej pompy ciepła

Szczególnie ważna jest obsługa pomp CO. Nowoczesne pompy wyposażone są w łatwe w obsłudze ustawienia, które dzielą dystrybucję wody pomiędzy grzejniki i systemy ogrzewania podłogowego. Ogólnie można przyjąć, że pompa podłogowa musi pompować więcej wody niż potrzeba do grzejników. Grzejniki, które mają mniejszą powierzchnię grzewczą, muszą oddać więcej ciepła, więc woda musi przez nie płynąć wolniej.

Ustawienia temperatury CWU w pompie ciepła

Aby zapobiec legionelli, należy ustawić najniższą temperaturę ciepłej wody użytkowej, jaką mogą tolerować użytkownicy. Należy jednak zadbać o okresowe podgrzewanie zbiornika wody użytkowej, aby zapobiec legionelli, ustawiając np. pompę Mitsubishi.

Termostat w pompie ciepła

Przy zastosowaniu tradycyjnej kotłowni z piecem na paliwo stałe, woda podawana do instalacji ma stałą temperaturę 60°C, a termostat na grzejnikach jest obniżony do żądanego poziomu. W przypadku pompy ciepła należy ustawić termostaty na maksymalne otwarcie. Warto je nawet zdjąć – od tej pory pompa ciepła będzie zapewniała temperaturę potrzebną w domu. Aby pompa pracowała najbardziej ekonomicznie, należy pamiętać, że im niższa temperatura, którą ma zapewnić grzejnikom/podłogom, tym większa efektywność. 

Sterownik pokojowy temperatury

Aby zaoszczędzić energię, należy zainstalować regulator pokojowy (z bezprzewodowym Hitachi i Mitsubishi), który pozwala na ciągłą pracę pompy i utrzymanie żądanej temperatury.

Sterowanie układem grzewczym

Powietrzna pompa ciepła może być również zintegrowana z pompą centralnego ogrzewania, aby sterować pompami po stronie centralnego ogrzewania, a nawet mieszaczami w systemach ogrzewania podłogowego. Taki dobór jest jak najbardziej wskazany, ponieważ pompa może wtedy uzyskać najlepszą wydajność.

Pamiętajmy, aby przy stosowaniu ogrzewania podłogowego w całym domu myśleć o efektywności energetycznej. Jeśli grzejnik łazienkowy podgrzewa wodę w celu wysuszenia ręczników w ogrzewaniu podłogowym, to nie warto, aby jeden grzejnik podgrzewał całą wodę w systemie do wyższej temperatury. Lepiej jest pozwolić, aby system pracował na niższej temperaturze z ogrzewania podłogowego, niż ogrzewać system do wyższej temperatury. Zamiast tego można zastosować grzałkę elektryczną, aby ogrzać system do niższej temperatury, oszczędzając pieniądze. Nie przynosi to wymiernych korzyści, ponieważ pompa musi wtedy „nadrobić” spadek temperatury zwiększoną pracą w najzimniejszych godzinach porannych, co niweluje oszczędności z nocy.

Uruchomienie pompy ciepła

Uruchomienie systemu powietrznej pompy ciepła powinno być przeprowadzone przez wyspecjalizowany zespół, serwis fabryczny lub profesjonalnego instalatora. W większości przypadków producenci urządzeń udostępniają protokoły zgłoszenia pierwszego uruchomienia pompy, które zawierają szczegółowe wymagania dotyczące pierwszego uruchomienia urządzenia. Sprawdzana jest wydajność pompy ciepła, a także działanie jej funkcji (jak np. podgrzewanie i chłodzenie ciepłej wody). Aby pompa ciepła działała prawidłowo, należy wykonać wszystkie procedury związane z pierwszym uruchomieniem.