Optymalne ustawienia pompy ciep³a
28 kwietnia, 2023Wybór w³aciwej pompy ciep³a to pierwszy krok do zapewnienia wieloletniej, bezawaryjnej pracy. Po dok³adnym zbadaniu potrzeb nastêpuje w³aciwy monta¿ i dostrojenie urz¹dzeñ, a nastêpnie wybór niezawodnej, certyfikowanej ekipy instalacyjnej i przeprowadzenie pierwszych prac uruchomieniowych. Wszystkie parametry systemu powinny byæ odpowiednio dostrojone, aby dzia³a³y optymalnie w danym rodowisku. Jak skonfigurowaæ powietrzn¹ pompê ciep³a?
Jak ustawiæ pompê ciep³a
Wszystko zale¿y od prawid³owego wykonania pewnych procedur podczas instalacji, a tak¿e od wyboru najbardziej odpowiednich rozwi¹zañ. Kluczowe jest, aby pamiêtaæ o kilku krytycznych procedurach dotycz¹cych instalacji i regulacji pomp ciep³a.
Najlepsze miejsce na pompê ciep³a
Pompa ciep³a powinna byæ umieszczona jak najbli¿ej jednostki wewnêtrznej. Jest to szczególnie wa¿ne w przypadku tañszych pomp ciep³a, poniewa¿ przy zastosowaniu d³u¿szego przy³¹cza wystêpuj¹ znaczne straty mocy. Czasami mo¿na s¹dziæ, ¿e pompa ciep³a nie mo¿e byæ ustawiona od po³udnia. Nie jest to prawd¹. W odniesieniu do stron wiata wa¿ne s¹ na przyk³ad systemy fotowoltaiczne. Jednak dla pracy powietrznej pompy ciep³a kierunek nie ma wiêkszego znaczenia.
Ustawienia pompy ciep³a
Do wyboru jest kilka ustawieñ pompy. Najpopularniejsze z nich to sta³a temperatura i cie¿ka grzewcza. Dodatkowo pompy Mitsubishi oferuj¹ styl pracy automatycznej.
Jak ustawiæ krzyw¹ grzewcz¹ pompy ciep³a
Przy ustawianiu krzywej grzewczej temperatura wody podawanej do grzejników i/lub instalacji pod³ogowej powinna byæ uzale¿niona od temperatury zewnêtrznej. Na przyk³ad przy temperaturze zewnêtrznej -20°C pompa powinna podgrzaæ wodê w kotle odpowiednio do +45°C i +25°C. Dziêki temu pompa pracuje wydajniej i stabilniej. Dodatkowo w tym trybie regulator pokojowy pompy Hitachi mo¿e automatycznie regulowaæ temperatury.
Jak ustawiæ temperaturê w pompie ciep³a
Aby ustawiæ sta³¹ temperaturê wody podawanej do grzejników lub pod³ogowej pompy ciep³a, nale¿y najpierw wy³¹czyæ ustawienie pieca. Na tej metodzie najbardziej cierpi pompa ciep³a, poniewa¿ trzeba j¹ czêciej w³¹czaæ i wy³¹czaæ (zw³aszcza przy wy¿szych temperaturach zewnêtrznych), a tak¿e marnowaæ wiêcej energii.
Optymalne ustawienia pompy ciep³a
Pompy ciep³a Mitsubishi wykorzystuj¹ tryb automatyczny z automatyczn¹ adaptacj¹ do pracy. Zintegrowany czujnik mierzy temperatury i wysy³a informacje do pompy, która dostosowuje swoj¹ aktywnoæ do os³ony sprê¿arki. Aby skorzystaæ z tej funkcji, wymagany jest bezprzewodowy regulator pokojowy.
Inne ustawienia powietrznej pompy ciep³a
Szczególnie wa¿na jest obs³uga pomp CO. Nowoczesne pompy wyposa¿one s¹ w ³atwe w obs³udze ustawienia, które dziel¹ dystrybucjê wody pomiêdzy grzejniki i systemy ogrzewania pod³ogowego. Ogólnie mo¿na przyj¹æ, ¿e pompa pod³ogowa musi pompowaæ wiêcej wody ni¿ potrzeba do grzejników. Grzejniki, które maj¹ mniejsz¹ powierzchniê grzewcz¹, musz¹ oddaæ wiêcej ciep³a, wiêc woda musi przez nie p³yn¹æ wolniej.
Ustawienia temperatury CWU w pompie ciep³a
Aby zapobiec legionelli, nale¿y ustawiæ najni¿sz¹ temperaturê ciep³ej wody u¿ytkowej, jak¹ mog¹ tolerowaæ u¿ytkownicy. Nale¿y jednak zadbaæ o okresowe podgrzewanie zbiornika wody u¿ytkowej, aby zapobiec legionelli, ustawiaj¹c np. pompê Mitsubishi.
Termostat w pompie ciep³a
Przy zastosowaniu tradycyjnej kot³owni z piecem na paliwo sta³e, woda podawana do instalacji ma sta³¹ temperaturê 60°C, a termostat na grzejnikach jest obni¿ony do ¿¹danego poziomu. W przypadku pompy ciep³a nale¿y ustawiæ termostaty na maksymalne otwarcie. Warto je nawet zdj¹æ – od tej pory pompa ciep³a bêdzie zapewnia³a temperaturê potrzebn¹ w domu. Aby pompa pracowa³a najbardziej ekonomicznie, nale¿y pamiêtaæ, ¿e im ni¿sza temperatura, któr¹ ma zapewniæ grzejnikom/pod³ogom, tym wiêksza efektywnoæ.
Sterownik pokojowy temperatury
Aby zaoszczêdziæ energiê, nale¿y zainstalowaæ regulator pokojowy (z bezprzewodowym Hitachi i Mitsubishi), który pozwala na ci¹g³¹ pracê pompy i utrzymanie ¿¹danej temperatury.
Sterowanie uk³adem grzewczym
Powietrzna pompa ciep³a mo¿e byæ równie¿ zintegrowana z pomp¹ centralnego ogrzewania, aby sterowaæ pompami po stronie centralnego ogrzewania, a nawet mieszaczami w systemach ogrzewania pod³ogowego. Taki dobór jest jak najbardziej wskazany, poniewa¿ pompa mo¿e wtedy uzyskaæ najlepsz¹ wydajnoæ.
Pamiêtajmy, aby przy stosowaniu ogrzewania pod³ogowego w ca³ym domu myleæ o efektywnoci energetycznej. Jeli grzejnik ³azienkowy podgrzewa wodê w celu wysuszenia rêczników w ogrzewaniu pod³ogowym, to nie warto, aby jeden grzejnik podgrzewa³ ca³¹ wodê w systemie do wy¿szej temperatury. Lepiej jest pozwoliæ, aby system pracowa³ na ni¿szej temperaturze z ogrzewania pod³ogowego, ni¿ ogrzewaæ system do wy¿szej temperatury. Zamiast tego mo¿na zastosowaæ grza³kê elektryczn¹, aby ogrzaæ system do ni¿szej temperatury, oszczêdzaj¹c pieni¹dze. Nie przynosi to wymiernych korzyci, poniewa¿ pompa musi wtedy „nadrobiæ” spadek temperatury zwiêkszon¹ prac¹ w najzimniejszych godzinach porannych, co niweluje oszczêdnoci z nocy.
Uruchomienie pompy ciep³a
Uruchomienie systemu powietrznej pompy ciep³a powinno byæ przeprowadzone przez wyspecjalizowany zespó³, serwis fabryczny lub profesjonalnego instalatora. W wiêkszoci przypadków producenci urz¹dzeñ udostêpniaj¹ protoko³y zg³oszenia pierwszego uruchomienia pompy, które zawieraj¹ szczegó³owe wymagania dotycz¹ce pierwszego uruchomienia urz¹dzenia. Sprawdzana jest wydajnoæ pompy ciep³a, a tak¿e dzia³anie jej funkcji (jak np. podgrzewanie i ch³odzenie ciep³ej wody). Aby pompa ciep³a dzia³a³a prawid³owo, nale¿y wykonaæ wszystkie procedury zwi¹zane z pierwszym uruchomieniem.