Jaki magazyn energii do fotowoltaiki?
28 kwietnia, 2023W związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej, być może będą Państwo musieli zainwestować nie tylko w panele fotowoltaiczne, aby utrzymać niskie rachunki. Jednym ze sposobów zabezpieczenia się przed wzrostem cen jest zastosowanie magazynów energii. Dzięki temu będą Państwo mogli efektywniej wykorzystywać wyprodukowaną przez siebie energię. Może być jednak trudno określić, jaki rodzaj magazynowania energii jest dla Państwa odpowiedni. Oto kilka rzeczy, które warto przemyśleć przy podejmowaniu decyzji.
Do czego służy magazyn energii do fotowoltaiki
Zanim zostanie wybrany magazyn energii do fotowoltaiki, warto wyjaśnić podstawy działania magazynu energii do fotowoltaiki. Magazynowanie energii ma umożliwić przechowywanie energii wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną (lub pobranej z sieci w czasie, gdy taryfa cenowa jest najtańsza) i wykorzystanie jej później.
Dwa główne zastosowania to:
- Wydajność paneli zmniejsza się lub zanika w bardzo pochmurne dni oraz wieczorem i w nocy, wtedy właśnie przydaje sie zmagazynowana energia.
- Magazyn energii podłączony do fotowoltaiki może zapewnić zasilanie awaryjne w razie przerwy w dostawie prądu.
Jakie są rodzaje magazynów energii do instalacji fotowoltaicznej?
Istnieją dwa główne rodzaje akumulatorów do przechowywania energii słonecznej: litowo-jonowe i kwasowo-ołowiowe. Akumulatory litowo-jonowe są bardziej popularne i mają sprawność 90%. Akumulatory kwasowo-ołowiowe są tańsze, ale są mniej wydajne i najlepiej sprawdzają się w niskich temperaturach.
Warto wspomnieć o dwóch rodzajach magazynowania energii: magazynowaniu wodoru i przepływowym magazynowaniu energii. Magazynowanie wodoru jest bardzo wydajne, ale drogie, natomiast przepływowe magazynowanie energii jest tanie, ale ma małą moc i zajmuje dużo miejsca.
Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki- prąd stały czy zmienny
Poszukując odpowiednich magazynów energii, spotkać można podział uwzględniających rodzaj baterii. Magazyny energii dzieli się również ze względu na rodzaj baterii:
- W przypadku instalacji fotowoltaicznej można zainstalować system magazynowania prądu stałego, czyli akumulator wysokiego napięcia. Jest to tańsze rozwiązanie, ponieważ mogą Państwo wykorzystać zwykły inwerter hybrydowy. Ładowanie odbywa się prądem stałym bezpośrednio z paneli fotowoltaicznych.
- Magazyn AC – z akumulatorem niskiego napięcia – zainstalowany do istniejących instalacji fotowoltaicznych (lub bez paneli, gdy magazynuje prąd z sieci). Wymaga to dodatkowego falownika, który przetwarza prąd zmienny z gniazdka na prąd stały. Jest to droższe rozwiązanie, ale czasami może być jedynym sposobem.
Jak dobrać magazyn energii do naszego domu?
Przed wyborem fotowoltaicznego magazynu energii ważne jest zrozumienie jego dwóch podstawowych parametrów technicznych:
- moc – wyrażona w kW – informuje o mocy, z jaką można ładować i rozładowywać magazyn;
- pojemność – wyrażona w kWh – informuje o liczbie kilowatogodzin, które może pomieścić akumulator.
Zazwyczaj pojemność magazynowa dla energii fotowoltaicznej powinna być równa mocy fotowoltaiki. Tak więc, na przykład, jeżeli mają Państwo instalację fotowoltaiczną o mocy 10 kW, potrzebny będzie system magazynowania o pojemności 10 kWh. Należy jednak wziąć pod uwagę, ile energii zużywa się w Państwa gospodarstwie domowym. Na przykład:
- Ile energii zużywa się w nocy?
- Jakie urządzenia zużywają najwięcej energii?
- Jaki jest maksymalny pobór mocy dla wszystkich urządzeń łącznie?