Jak zaoszczędzić na projekcie domu?

18 listopada, 2022 Wyłączono przez admin

Dom musi być zbudowany na solidnych fundamentach, ale wymaga też dobrze zaprojektowanego projektu. Wybierając projekt architektoniczny i budowlany, upewnij się, że spełnia on wszystkie nasze kryteria i odzwierciedla nasze wyobrażenia o własnych czterech kątach.

Musisz jednak wziąć pod uwagę fakt, że budowa takiego projektu może być kosztowna. Jak więc wybrać najlepsze rozwiązanie, nie ponosząc przy tym znacznych wydatków?

Czym dokładnie jest projektowanie domu i co powinno się w nim znaleźć?

Plan domu to rysunek techniczny z opisem, który przedstawia, w jaki sposób zostanie wykonany obiekt budowlany. Powinien uwzględniać konstrukcję, formę i wielkość budynku, a także jego przeznaczenie, alternatywne materiały, efektywność energetyczną i miejsce, w którym będzie się znajdował na posesji.

Projekt domu musi być zgodny zarówno z przepisami prawa budowlanego, jak i z MPZP, co może mieć wpływ na to, czy otrzymasz pozwolenie na budowę.

Jak wygląda dobrze przygotowany projekt budowlany? Przede wszystkim będzie on zawierał dokładne rzuty kondygnacji (w tym fundamentów, dachu, więźby dachowej i ewentualnie piwnicy) oraz przekroje/elewacje.

Każdy poziom musi być zaplanowany z uwzględnieniem funkcji i wielkości pomieszczeń, a także rozmieszczenia drzwi i okien, urządzeń sanitarnych i sprzętów kuchennych.

Zawartość powinna zawierać dane geotechniczne (fundament budynku), informacje o konstrukcji budynku i rocznym zapotrzebowaniu na energię grzewczą. Powinny się tam znaleźć plany kondygnacji, rozkłady fundamentów i ścian, a także inne informacje, takie jak nadproża i obliczenia wytrzymałościowe w fazie budowy projektu.

Do biura składamy projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt zagospodarowania działki, a jeśli chcemy wprowadzić zmiany poza naszą nieruchomością (np. dojazd od głównej drogi), tworzymy projekt zagospodarowania terenu.

Indywidualne projekty domów i koszty gotowych mieszkań

Koszt budowy domu zależy od wielu czynników, w tym od stylu (a co za tym idzie – złożoności projektu) i wielkości domu. Jesteśmy skłonni zapłacić mniej za tradycyjny, prosty dom tani w budowie  z podstawowymi udogodnieniami niż za współczesny, ogromny dom z basenem, sauną i innymi atrakcjami

Cena projektu, podobnie jak koszt działki budowlanej i ogólne wydatki na budowę, często zależy od lokalizacji. W miejscach takich jak Mazowsze, Wielkopolska czy Trójmiasto zapłacimy więcej niż w Krakowie. Nie bez znaczenia jest też prestiż architekta czy biura architektonicznego, w którym zamawiamy projekt

Oczywiście, zazwyczaj idzie za tym wysoka jakość pracy, ale czasem warto poszukać trochę dalej i znaleźć firmę, która wykona zadanie równie dobrze.

Jeśli mówimy o oszczędnościach, to spójrzmy prawdzie w oczy: nie mamy zbyt dużych czy nietypowych wymagań co do charakteru i stylu budowli, więc możemy kupić gotowy projekt domu, który jest znacznie tańszy. Oferty tego typu można znaleźć zarówno w drukowanych katalogach, jak i w internecie.

Możesz też znaleźć bardziej kreatywne opcje, a także konstrukcje szkieletowe, energooszczędne lub pasywne, które w przyszłości pomogą nam zaoszczędzić na kosztach eksploatacji. Gotowy projekt domu możesz kupić za około 1650 do 3000 zł.

Musimy jednak pamiętać, że każdy gotowy projekt domu musi być zmodyfikowany pod kątem lokalnych warunków, projektu architektonicznego nieruchomości oraz planu zagospodarowania przestrzennego lub zasad zabudowy. Potrzebne nam będą także badania inżynierii budowlanej i mapy topograficzne, na które wydamy około 700-1500 zł.

Najdroższy projekt jest dla osób bardziej wymagających i dysponujących większym budżetem. Wybierając tę opcję, możemy puścić wodze fantazji, budując sobie wspaniały zamek lub ultranowoczesny dom niczym z filmu science-fiction. Oczywiście nie może to zakłócać lokalnych warunków ani powierzchni i formy miejsca.

Nie trzeba dodawać, że projekt, który musi spełniać bardzo nietypowe wymagania, może nas kosztować tyle, co zadbany używany samochód. Wydatki na projekty na zamówienie mogą się bardzo różnić: możemy zapłacić od około 8000 zł za dom o powierzchni około 150-200 m2 do ośmiu do kilkunastu tysięcy złotych.

Gdzie możesz szukać pomysłów na zaoszczędzenie pieniędzy przy projektowaniu domu?

Wiele osób szuka oszczędności na różne sposoby, gdy przychodzi do budowy domu. Warto szukać tych oszczędności także podczas projektowania domu.

Jak to zrobić? Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie poszukiwań odpowiedniego rozwiązania co najmniej sześć miesięcy przed rozpoczęciem budowy. Zmniejszy to prawdopodobieństwo dokonania impulsywnego wyboru i wybrania projektu, który nie do końca nas satysfakcjonuje. Warto ocenić wiele ofert, biorąc pod uwagę zarówno cenę i jakość, jak i możliwość dostosowania projektu do naszych potrzeb.

Nawet jeśli wydaje nam się, że nie mamy wystarczająco dużo pieniędzy, zawsze warto rozważyć projekty szyte na miarę, zwłaszcza że możemy mieć nietypową działkę i zmodyfikowanie do niej gotowego projektu może być dość kosztowne.

Decydując się na projekt, trzeba też wziąć pod uwagę nasze realne, długoterminowe wymagania wobec przyszłego domu: jaki powinien być jego rozmiar, ile sypialni potrzebujemy, czy chcemy wykorzystać poddasze do celów mieszkalnych, czy potrzebujemy piwnicy itd. Takie czynniki mają wpływ nie tylko na cenę projektu, ale także na koszty samej budowy domu.

Od czasu do czasu możemy natknąć się na specjalne oferty na stronach z gotowymi planami domów, dlatego warto często tam zaglądać i śledzić profile takich portali w mediach społecznościowych. Będziemy zawsze na bieżąco i dzięki temu łatwiej będzie nam znaleźć wymarzony projekt domu w dobrej cenie.