Jak ustawić krzywą grzewczą pompy ciepła
28 kwietnia, 2023Nowoczesne systemy grzewcze, wykorzystujące pompy ciepła, są tanie i bezproblemowe. Każde urządzenie działa zgodnie z planami jego konstruktora. Aby w pełni wykorzystać ich możliwości, należy zrozumieć, jak działają. Instalator lub technik, który już zainstalował pompę ciepła, może wstępnie skonfigurować sposób jej działania. Jeśli pompa ciepła jest podłączona do usługi zdalnego dostępu przez sieć WWW, jest to obecnie dobra praktyka. Usługa pozwala na zdalne monitorowanie, kontrolę i modyfikację działania nowej pompy ciepła w kilka dni po jej instalacji. Często jednak zdarza się, że klient dostosowuje konfigurację do preferencji użytkowników i charakterystyki energetycznej budynku.
Po wprowadzeniu przez użytkownika ustawień optymalizacyjnych pompy ciepła, parametry pracy systemu są automatycznie dopasowywane. Najważniejszym parametrem pracy pompy ciepła jest krzywa grzewcza. Krzywa ta, choć prosta do uchwycenia dla wielu początkujących użytkowników, jest w rzeczywistości krytycznym elementem, który pozwala na optymalizację pracy pompy w świetle aktualnych warunków atmosferycznych w stosunku do przewidywanej temperatury w budynku. Aby dowiedzieć się więcej o krzywej grzewczej i sposobie jej ustawienia, przeczytaj poniższe zdania.
Czym jest krzywa grzewcza?
Temperatura zasilania instalacji grzewczej jest określana przez krzywą grzewczą, która opisuje związek między temperaturą zasilania a temperaturą zewnętrzną. Temperatura zewnętrzna określa temperaturę, do której pompa ciepła podgrzewa wodę zasilającą instalację grzewczą. Nachylenie i poziom krzywej grzewczej są określane przez dwa parametry. Do określenia nachylenia krzywej grzewczej można wykorzystać wzór na krzywą grzewczą. Nachylenie krzywej grzewczej jest określane przez parametry systemu grzewczego. Jeśli kiedykolwiek byłeś na stołach dla palących, to dobrze robisz. Ponieważ krzywa grzewcza jest ich zautomatyzowaną wersją, postępuje według tego samego wzoru co wcześniej. Nowoczesne urządzenia, uwzględniające temperaturę zewnętrzną, dobierają temperaturę zasilania systemu grzewczego.
Jak regulować krzywę grzewczą?
Temperatura wewnętrzna budynku zależy oczywiście od izolacji konstrukcji oraz mocy pompy ciepła. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę rodzaj posiadanego systemu grzewczego i związany z nim czas bezwładności.
Jak wygląda prawidłowa krzywa grzewcza?
Na wykresie krzywa grzewcza przechodzi przez punkty pokazane na osiach. Oś pionowa przedstawia temperaturę dostarczaną przez system grzewczy. Dla pomp niskotemperaturowych maksymalny punkt wynosi od 50 do 60 °C. Dla instalacji niskotemperaturowych maksymalny punkt wynosi od 38 °C. Oś pozioma wskazuje temperaturę otoczenia. W tym przykładzie 15 °C to temperatura zewnętrzna, przy której nasz dom potrzebuje ogrzewania. W związku z tym preferencje temperaturowe gospodarstwa domowego oraz izolacja budynku będą miały wpływ na rzeczywistą temperaturę. Gdy temperatura zewnętrzna spadnie do 15 °C, pompa ciepła udostępni do ogrzewania wodę o temperaturze 25 °C. Pompa ciepła będzie regulować temperaturę wody grzewczej, aby zapewnić komfort cieplny domownikom wraz ze spadkiem temperatury.
Jak ustawić krzywą grzewczą przy pompie ciepła?
Idealna krzywa grzewcza powinna zapewnić komfort cieplny w budynku niezależnie od pogody panującej na zewnątrz. Właściwą krzywą grzewczą określa się raczej metodą prób i błędów niż wzorów. Każdy instalator ogrzewania stara się ustawić najbardziej odpowiednią krzywą, aby uzyskać pożądaną temperaturę w budynku, ale ostateczną pracę zawsze wykonuje użytkownik. Oczywiście instalator zawsze stara się ustalić jak najlepszą krzywą, ale ostatecznego wyboru zawsze dokonuje użytkownik.
Użytkownik pompy ciepła może dostosować krzywą grzewczą, aby skompensować zmieniające się temperatury w budynku, w następujący sposób: Gdy w budynku jest za zimno lub za ciepło, regulujemy krzywą w górę lub w dół, aby dostosować ją do naszych potrzeb. Gdy pojawiają się mrozy, krzywa grzewcza jest regulowana w górę. Odwrotną procedurę stosujemy, gdy budynek jest przegrzany. Powinniśmy obniżyć krzywą, jeśli jest ona zbyt stroma. I odwrotnie, jeśli budynek jest zbyt gorący, musimy ją podnieść. Warto zapłacić cenę w postaci idealnego komfortu cieplnego i zaoszczędzonej energii dostosowując parametry krzywej grzewczej. Przegrzany budynek może stać się zbyt gorący, natomiast niedogrzany – zbyt zimny. Wzrost temperatury wewnętrznej o 1°C może zwiększyć zapotrzebowanie budynku na ciepło nawet o 6%.
Optymalizacja systemu grzewczego za pomocą regulatora pogodowego lub pokojowego jest znacznie prostsza niż w przypadku regulatora temperatury. Nie wymaga ciągłej kontroli i dostosowywania trybu pracy do zmieniających się warunków.