Dom tani w budowie – 10 zasad do projektów domów

28 kwietnia, 2023 Wyłączono przez admin

O jaki dom chodzi, tani w budowie czy ekonomiczny w eksploatacji? Aby pomóc Ci znaleźć odpowiedni projekt i zaoszczędzić pieniądze, rozważ te dziesięć zasad. Poniższe wskazówki pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze na inwestycji!

Jak osiągnąć porządny bilans kosztów pomiędzy minimalnymi wydatkami na budowę, późniejszą eksploatacją, a walorami estetycznymi i wyglądem? Jakie projekty domów nie zrujnują Twojego budżetu? W porozumieniu z naszym architektem zebraliśmy poniższe propozycje.

Dom parterowy może być droższym wyborem niż projekt mieszkania z poddaszem.

Powszechnie uważa się, że dom parterowy będzie tańszy w budowie niż dom z poddaszem, ale nie zawsze tak jest. Ile kosztowałby dom parterowy i dom z poddaszem przy tej samej powierzchni użytkowej?

W przypadku, gdy budujemy dom parterowy i dom z poddaszem, uważamy, że mają one 110 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Pierwsze piętro – w przypadku domu z poddaszem – będzie miało 60 metrów kwadratowych, a poddasze 50 metrów kwadratowych. Ze względu na proste dwuspadowe dachy i prostokątne plany, oba domy są niedrogie w budowie. Korzystamy z usług wykonawców i nabywamy materiały budowlane o normalnej jakości i zakresie kosztów, aby zrealizować budowę.

Dom z poddaszem będzie tańszy w budowie, choć musimy dodatkowo zapłacić za montaż okien dachowych i schodów. Na wszystkich pozostałych etapach oszczędzamy sporo pieniędzy (lub za niektóre rzeczy płacimy tyle samo), a nawet budowa stropu nie jest droższa. Dlaczego tak się dzieje? W domu parterowym do budowy stropu możemy użyć tańszych materiałów (np. strop drewniany), mimo że jego powierzchnia odpowiada powierzchni niższej kondygnacji, co oznacza, że wydamy mniej robocizny niż przy budowie stropu z tańszych materiałów. Nawet jeśli w domu z poddaszem musimy zastosować solidniejszą architekturę (np. drewno), to i tak zapłacimy mniej niż budując strop z tańszych materiałów w domu parterowym.

Tani dom to dom bez piwnicy

Koszt budowy domu wzrasta zwykle o 20 do 30 procent, gdy uwzględniona jest piwnica. Są jednak wyjątki od tej reguły, zwłaszcza gdy finansowo jest to korzystne i opłacalne. Jakie one są? Kiedy należy wybudować piwnicę, a kiedy z niej zrezygnować?

Architekci zalecają budowę piwnic w miarę możliwości przy budowie domu na pochyłej działce, np. działce ze spadkiem 1. 5 metra. Przykładowo, piwnica może nie być konieczna, gdy teren jest szczególnie stromy. Na działkach nachylonych, ze względu na warunki terenowe, takie jak stromy stok, budowa piwnicy jest zabroniona. Na działkach bez skarp i terenów zalewowych poziom wód gruntowych jest wysoki. Możemy uniknąć budowy piwnicy rezygnując z tej kondygnacji. Dodatkowo budowa piwnicy na terenie zalewowym jest niebezpieczna, gdyż podczas przyszłych deszczów może zbierać się woda.

W każdym przypadku piwnica oznacza wyższe wydatki na energię. Dodatkowo należy spełnić wymagane prawem normy efektywności energetycznej (piwnica musi być przynajmniej częściowo ogrzewana – inaczej pomieszczenia nad nią będą się wychładzać i zwiększać koszty eksploatacji domu o 15-20%).

Budowa piwnicy to szacunkowo koszt około 500 zł za metr kwadratowy na gruncie o spadku co najmniej 1,3 m i stopach fundamentowych, plus kolejne 1000 zł w przypadku gruntów podmokłych. Koszt ten wzrasta nawet o 1.500 zł w przypadku trudniejszych gruntów (np. skalistych). Inwestycja, zatem może być nawet o 30% większa niż w przypadku domów bez piwnic.

Prosta bryła budynku to tańsza budowa

Dom minimalistyczny to taki, który ma regularne kształty, brak w nim detali architektonicznych i zazwyczaj stoi na prostokątnym fundamencie. Z tego powodu najwięcej – zarówno na materiałach, jak i na robociźnie oraz eksploatacji – zaoszczędzisz budując z prostej bryły. Zmniejszone straty ciepła wynikają z tego, że dom ma niewiele zbędnych uskoków. Wyeliminowane są również liczne mostki termiczne, przez które mogłaby uciekać energia. Wybierając projekt z prostą bryłą, obniżymy również przyszłe wydatki na ogrzewanie.

Dach dwuspadowy jest tańszy w budowie niż czterospadowy

Wybór dachu płaskiego lub dwuspadowego jest najprostszą, najtańszą i najbardziej energooszczędną opcją, o ile pozwalają na to miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (lub warunki zabudowy). Kluczowe jest, aby dach nie zawierał form wielospadowych, nieparzystych rozmiarów okien i lukarn – te znacznie zwiększyłyby koszty, zarówno materiałów, jak i pracy w przyszłości.

Mały dom zamiast niewykorzystanej przestrzeni

Przed wyborem projektu zastanów się jednak najpierw, co jest naprawdę potrzebne, a bez czego możesz się obejść, ponieważ każdy dodatkowy metr kwadratowy zabudowy kosztuje średnio ok. 3 000-3 500 zł. Czy na przykład wymagasz dużego salonu, czy pralkę można umieścić w łazience, a nie w osobnym pomieszczeniu? Będziesz musiał wziąć pod uwagę ergonomię, ale z drugiej strony nie należy zaniedbywać funkcjonalności. Jak określić, co jest właściwym wyborem?

Szukać dla domów planów z otwartym żywym terenem łączącym kuchnię, jadalnię, i żywego teren który pozwoli dla więcej łączącej przestrzeni. To pozwoli uniknąć percepcji ciasnego pokoju. Na górze, otwarty teren będzie dużo jaśniejszy i wizualnie większy.

Dom bez garażu jest tańszy w budowie

Garaż może powstać jako integralna część budynku lub jako obiekt wolnostojący. Budowa garażu często zależy od stanu nieruchomości, możliwości dobudowania podjazdu czy ograniczeń finansowych. Jaką konstrukcję wybrać, jeśli zależy nam na jak najniższych kosztach budowy i eksploatacji?

W przypadku garażu wolnostojącego najbardziej opłacalne jest wybudowanie wiaty, a nie garażu. Wiata fotowoltaiczna, jest najbardziej korzystną ekonomicznie alternatywą. Wiele osób woli jednak zabezpieczyć swój samochód przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – co zrobić w tej sytuacji? Jeśli budujemy garaż wolnostojący lub pracujemy w obrębie konstrukcji, będziemy mieli do wyboru materiały murowane lub podstawowe. Do budowy garażu murowanego o powierzchni 30 metrów kwadratowych zatrudnimy fachowców w średniej cenie. Będzie to koszt około 35 000 zł – 45 000 zł (w zależności od użytych materiałów). W tym scenariuszu za garaż wolnostojący w bryle budynku zapłacilibyśmy o około 10 000 zł mniej.

Widać, że garaż w bryle budynku pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Koszty fundamentów i ścian będą niższe na metr kwadratowy, ponieważ będą częścią głównej konstrukcji. Wiele projektów uwzględnia drugie piętro, poddasze lub strych nad głową, co eliminuje konieczność budowy osobnego dachu. Możemy również zaoszczędzić na procesie instalacji, wykonując stolarkę i wykończenie jednocześnie z budową domu. Na projekcie budowlanym zaoszczędzimy o około 1 500 zł. Zaoszczędzimy również na stolarce i wykończeniu wnętrz, ponieważ można je wykonać w tym samym czasie.

Jaki jest dodatkowy koszt garażu w bryle budynku przy zachowaniu wysokiej energooszczędności domu? Gdy chcemy zapobiec stratom ciepła, garaż musi być dobrze zaizolowany.

Łazienka to najdroższe m2 przy budowie domu

Łazienka w głównej sypialni? To brzmi świetnie, niestety każda łazienka to dodatkowy wydatek nie tylko finansowy, ale i przestrzenny. Budowa łazienki łączy się z instalacją wodną. Koszty wykończenia również nie należą do najtańszych: płytki, wanny, prysznice i inne elementy – to z pewnością spory wydatek. Oczywiście nie sugerujemy, aby dom miał jedną łazienkę na przykład na pięć osób! Sugerujemy wybór najbardziej efektywnego rozwiązania, w świetle liczby mieszkańców, metrażu domu, liczby kondygnacji, pionów wodno-kanalizacyjnych. Najkorzystniej jest zaprojektować jedną łazienkę na każdym poziomie domu, ponieważ do tego pomieszczenia będzie można szybko się dostać.

Typowy rozmiar okien jest tańszym rozwiązaniem niż duże przeszklenia

Zastanów się, czy przy wyborze projektu chcesz mieć szaloną przeszkloną ścianę, na przykład w sypialni. Podobnie w przypadku okien o dziwnych kształtach – one również są bardzo drogie i mogą dość mocno podnieść koszt inwestycji. Argumentem za wyborem typowych okien jest również cena montażu – okna o standardowych kształtach i rozmiarach będą tańsze w montażu.

Realny kosztorys i dobry kredyt hipoteczny

Kosztorys jest kluczowy w ocenie wydatków na budowę. Musi go dostarczyć każdy bank w przypadku, gdy chcemy pożyczyć pieniądze na budowę domu. Kosztorys pozwala nam określić, z jakim nakładem pracy będziemy mieli do czynienia w trakcie budowy. Pozwala też ocenić uczciwość wykonawcy – jeśli podawane przez niego koszty stoją w sprzeczności z opłatami za robociznę podanymi w kosztorysie, warto zweryfikować je z innymi wykonawcami.

Dlaczego na „stronach z gotowymi projektami” można spotkać się z podawaniem szacunkowych kosztów budowy? Koszty te są obliczane za pomocą algorytmów i często nie uwzględniają np. trudnej bryły domu czy kosztownych przeszkleń. Mogą się różnić w zależności od regionu (budowa domu blisko Warszawy będzie droższa niż w małej miejscowości oddalonej od metropolii) i dostępności materiałów, dlatego szacunkowe koszty budowy podawane na stronach internetowych powinny stanowić punkt odniesienia przy porównywaniu projektów. Kosztów nie należy lekceważyć, jeśli dom ma trudną do wykonania bryłę, dach lub duże przeszklenia.

Drugim aspektem w temacie kosztów jest kredyt. Zanim podpiszesz umowę na budowę domu, prześwietl kilka ofert. Dlaczego. Kredyt na budowę domu może wygenerować różnicę nawet do 100 000 zł. Co więcej, nie wszystkie banki w pełni ujawniają dodatkowe, „obowiązkowe” koszty, takie jak ubezpieczenie – a Ty w efekcie otrzymujesz wyższe koszty kredytu niż te podane na porównywarce kredytów. Ponadto przyjrzyj się składnikom kredytu, takim jak marża (marża nie zmienia się przez cały okres kredytowania) oraz oprocentowanie WIBOR (które zmienia się w okresie spłaty). Jeśli połączysz wymienione elementy z prowizją banku i RRSO (odsetki, a także inne wydatki, odpowiadają za niższe RSSO), to zobaczysz, jak ważna jest prowizja banku i RRSO.

Wybierz gotowy projekt domu

Wybierając projekt gotowy zamiast indywidualnego można zaoszczędzić co najmniej 5 000 zł przed rozpoczęciem budowy. Zbyt drastyczna zmiana projektu lub funkcji projektu może zakłócić budowę domu, dlatego możliwe są oszczędności na poziomie co najmniej 5 000 zł. W większości przypadków gotowy projekt domu kosztuje około 10 000 zł, natomiast projekt domu na zamówienie średnio 5 000 zł.

Przed wyborem projektu gotowego należy dokładnie rozważyć swoje wymagania i cele. Ze względu na szeroki wachlarz oferowanych projektów gotowych, z pewnością znajdziesz taki, który nie wymaga przeróbek lub wymaga jedynie drobnych zmian, jak przesunięcie okna czy zmiana układu ścianek działowych.