Dom prefabrykowany wady i zalety

28 kwietnia, 2023 Wyłączono przez admin

Domy prefabrykowane są budowane w fabryce, a następnie przewożone ciężarówką na miejsce budowy, gdzie są szybko montowane w ciągu zaledwie trzech dni. Są one nie do odróżnienia pod względem użytkowania i wydajności od domów tradycyjnych, a pod względem jakości mogą je znacznie przewyższać.

Inwestorów bulwersuje myśl o kłopotach związanych z tradycyjną metodą budowy, w tym powolnych, niesfornych wykonawcach, przerwach technologicznych, niepotrzebnych przestojach, czasochłonnym zamawianiu towarów, komplikacjach z pogodą, usterkach i ich mozolnej naprawie.

Domy prefabrykowane lub modułowe są coraz bardziej atrakcyjne dla nas jako narodu, ponieważ nie każdy ma wymaganą siłę nerwów i wolny czas, aby uczestniczyć w takim przedsięwzięciu. Gdy zatrudniamy kilka ekip do różnych prac, zatrudnienie większej ilości pracowników jest metodą bardziej ekonomiczną.

Porównując budynek kupiony od dewelopera i dom zbudowany kompleksowo przez jedną profesjonalną firmę, różnica w kosztach nie jest już tak drastyczna, a wielokrotnie dom z prefabrykatów będzie tańszy. W bilansie liczy się przede wszystkim jakość takich domów i rekordowy czas ich przygotowania, montażu i wykończenia.

Z jakich materiałów powstają domy prefabrykowane

Domy prefabrykowane to takie, których większość części jest produkowana w zakładzie produkcyjnym. Pod pojęciem „części” rozumiemy niekoniecznie cegły, drzwi czy dachówki, ale w pełni ukształtowane fragmenty budynku, na przykład ściany, duże fragmenty stropów, a nawet moduły przestrzenne, które tworzą całość, połowę, jedną trzecią lub jedną czwartą domu. Terminem prefabrykat określa się niekiedy także drobnowymiarowe elementy prefabrykowane, którymi są panele, płyty i elementy szalunkowe. W przeciwieństwie do typowych prefabrykatów określa się je mianem „małogabarytowych elementów prefabrykowanych”.

Jaki projekt domu prefabrykowanego wybrać

Niektórzy producenci domów prefabrykowanych i modułowych mają własne projekty, niektórzy mają ich wiele, a niektórzy nawet korzystają z projektów dużej firmy projektującej prefabrykaty. Za projekt zawsze musimy zapłacić, mimo że niektóre firmy wliczają go w całkowity koszt domu, twierdząc, że jest bezpłatny.

Trudno jest opisać prawdziwy projekt dla domów modułowych, ponieważ są one zawsze ograniczone do dwóch lub więcej elementów.Firmy prefabrykacyjne nie mają nic przeciwko, jeśli klient przychodzi do nich z projektem wymagającym dostosowania. Dostosują swoją technologię do potrzeb klienta, nie wymagając przy tym dodatkowej opłaty. W przypadku domów modułowych jest to niemożliwe. Nie da się zmodyfikować projektu pod kątem indywidualnych potrzeb, ponieważ specyficzna konstrukcja tych domów wyklucza taką możliwość. Spowodowałoby to konieczność wyprodukowania modułów o nietypowych kształtach, co zwiększyłoby koszty.

Jakie są zalety domów prefabrykowanych

Nie ma szczególnych wymagań, aby otrzymać dom prefabrykowany. Nie jest to propozycja wyłącznie dla osób zamożnych, które nie pragną rozwijać domów. Każdy, kto nie chce poświęcić roku, dwóch lat lub więcej swojego życia na mieszkanie w stanie gotowym do inwestycji, może rozważyć tę propozycję. Tego typu dom ma wiele zalet. Jest on budowany w sposób profesjonalny. Nie są potrzebni inspektorzy nadzoru, ponieważ budowlańcy są fachowcami w określonej technice. Pogoda ma mniejszy wpływ na przebieg zabudowy. Nie musimy zatrudniać inspektora nadzoru, ponieważ praca jest schludna, a nieruchomość nie wymaga dużego sprzątania po budowie. Kradzież materiałów czy narzędzi nie jest problemem. Możemy zamówić dom całkowicie wykończony i gotowy do zamieszkania.

Jakie są wady domów prefabrykowanych

Dojazd do posesji może być trudny i czasochłonny w przypadku budowy domu prefabrykowanego lub modułowego, ponieważ muszą tam dojechać duże samochody ciężarowe i często dźwig. Trzeba też zapewnić parking dla tych pojazdów, za który trzeba zapłacić, a o kredyt ostatnio trochę trudniej. Koszt domu wybudowanego metodą gospodarczą jest znacznie większy niż w przypadku domu stworzonego metodą budowlaną. Sami nie możemy kontrolować jakości prac, więc musimy zaufać firmie. Dodatkowo, zwłaszcza te budowane pod dachem zakładu, będą zapewne trudne do skontrolowania.

Jaki fundament pod dom prefabrykowany

Większość firm produkujących domy prefabrykowane nie wykonuje fundamentów, a jeśli już, to rzadko są one wliczone w cenę domu. Ponadto zastrzegają sobie prawo do odbioru fundamentów i oceny, czy spełniają one wymagania. W niektórych przypadkach, po stwierdzeniu nieprawidłowości, zalecają ich przebudowę. Te firmy, które wolą same wykonać fundamenty, pozwalają na budowę ścian na wierzchu istniejących, ale nie zapewniają pokrycia. Kwestia ta nie wydaje się przyjemna. Dlatego najlepiej kupować fundamenty od sprzedawcy prefabrykatów lub wybranej przez niego firmy, nawet jeśli wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Aby uniknąć w przyszłości problemów w przypadku wystąpienia usterek, należy upewnić się, że „nasza” ekipa buduje fundament zgodnie z wymaganiami producenta. Pozwoli to uniknąć wielu kłopotów, jeśli w przyszłości pojawią się problemy i trzeba będzie skorzystać z gwarancji.

Umowa na budowę domu prefabrykowanego

W umowie na budowę domu prefabrykowanego należy uwzględnić zakres prac do wykonania, rodzaj użytych materiałów oraz termin wykorzystania. Przykładowo zamiast okien drewnianych można wybrać okna PCV, zamiast dachówki cementowej można wybrać pokrycie dachowe z blachy, itp. Ponadto zamiast dachówek cementowych można wybrać okna PCV, zamiast parkietu podłogi laminowane itp. Upewnij się, że pytasz o montaż, transport, rozładunek, prace wykończeniowe i dojazd do instalacji. Musi być jasno określone, za co musisz dodatkowo zapłacić. Większość wykonawców (nie wszyscy) wlicza to wszystko w koszt domu, ale należy się upewnić.

https://muratordom.pl/budowa/inne-technologie-budowlane/domy-prefabrykowane-i-modulowe-aa-1MMv-kEA6-ipGh.html