Dom parterowy czy z poddaszem który jest tańszy w budowie

18 listopada, 2022 Wyłączono przez admin

Pierwszym krokiem przy budowie nowego domu jest wybór odpowiedniego projektu. Mają Państwo do wyboru dwie opcje: dom parterowy lub z poddaszem. Oba mają swoje zalety i wady, dlatego ważne jest, aby je porównać przed podjęciem decyzji. Koszt każdej opcji może być różny, dlatego ważne jest, aby zrobić rozeznanie przed rozpoczęciem budowy. W tym artykule liczymy ile kosztowałby dom parterowy i dom z poddaszem o porównywalnej powierzchni

Wstępne założenia obliczeniowe

Musimy określić pewne podstawowe założenia projektowe, aby porównać koszty budowy domu parterowego i domu z poddaszem użytkowym. Zakładamy, że oba budynki mają taką samą powierzchnię zabudowy, która wynosi 110 metrów kwadratowych. W przypadku domu z poddaszem, 60 metrów kwadratowych powierzchni zabudowanej będzie znajdowało się na niższej kondygnacji. Poddasze będzie miało dodatkowe 50 metrów kwadratowych. Oba budynki będą miały proste dwuspadowe dachy. Zatrudnimy sprawdzonych fachowców i zaopatrzymy się w materiały budowlane ze średniego przedziału cenowego.

Koszt budowy małego domu parterowego wyniósł ponad 271 tysięcy złotych, podczas gdy dom z poddaszem użytkowym o tej samej powierzchni kosztował o ponad 10 tysięcy mniej . Wynika to przede wszystkim z wyższego kosztu fundamentu i dachu.

Ile zapłacimy za budowę fundamentów, ścian i stropów?

Budowa obiektu zawsze kosztuje dużo pieniędzy. W procesie tym jest kilka ważnych etapów:

Potrzebujemy wybudować fundament pod dom jednopiętrowy o powierzchni 110 metrów kwadratowych. Koszt fundamentu wyniesie około 22 900 PLN. Obejmuje on roboty ziemne, stopy i ściany fundamentowe, izolację termiczną ścian zewnętrznych, podsypkę piaskową i płytę z chudego betonu. Koszty robocizny powinny wynieść około 8 130 PLN.

Budując dom z poddaszem użytkowym, nie potrzebujemy tak dużych fundamentów. Za wykonanie stóp fundamentowych o powierzchni 60 metrów kwadratowych zapłacimy tylko 17 000 zł (łącznie z kosztami robocizny).

Zakładamy, że na każdy 1 m2 domu jednopiętrowego przypada 1,5 m2 ścian nośnych. Oznacza to, że na budynek o powierzchni 110 m2 przypada 165 m2 ścian nośnych. Do budowy użyjemy bloczków Ytong Energo+ 36,5 cm. Przybliżony koszt budowy (wraz z robocizną) powinien wynieść około 24 450 PLN.

Ściany nośne w domu z poddaszem użytkowym będą nieco mniejsze. Na każdy 1 metr kwadratowy powierzchni użytkowej przypada 1,45 metra kwadratowego ścian nośnych. Za wykonanie ścian o łącznej powierzchni 159,5 metrów kwadratowych zapłacimy łącznie około 23 650 zł.

Ściany domu będą wykonane z betonu komórkowego H + H 12 cm. Całkowita powierzchnia ścian działowych w domu jednopiętrowym wyniesie 77 m2. Za materiały i robociznę zapłacimy około 4.000 zł. Koszt wykonania ścian nośnych w budynku z poddaszem będzie taki sam.

Dom jednorodzinny potrzebuje 1 komina dymowego i około 6 kominów wentylacyjnych. Koszt ich budowy będzie taki sam zarówno w przypadku domu parterowego, jak i domu z poddaszem użytkowym. Cena tego etapu prac powinna zamknąć się w kwocie 7 220 zł (w tym robocizna i wykończenie kominów).

Jeśli chcą Państwo zaoszczędzić, można wykonać strop drewniany w domu jednopiętrowym. Koszt materiałów i robocizny wyniesie około 32 000 PLN.

Dodanie do domu poddasza wymaga wzmocnienia stropu pomiędzy pierwszym piętrem a poddaszem. W naszych obliczeniach wykorzystamy prefabrykowane elementy teriva. Za strop o powierzchni 60 m2 zapłacimy około 22 000 zł. Nad poddaszem użytkowym powstanie strop o znacznie mniejszej powierzchni – ograniczony krzywizną dachu. Będziemy mogli zastosować również strop drewniany, ponieważ poddasze nie będzie intensywnie użytkowane. Za sufit o powierzchni 45 m2 zapłacimy około 17 500 zł. Tak więc w sumie za sufity w domu parterowym z poddaszem zapłacimy około 39 500 zł, czyli o 10% więcej niż w domu parterowym bez poddasza.

Możemy posłużyć się zasadą, że na 1 m2 dolnej powierzchni podłogi w domach jednopiętrowych przypada 1,4 m2 elewacji zewnętrznej. Dla naszego domu oznaczałoby to 154 m2. Zastosujemy izolację ze styropianu o grubości 15 cm. Elewacja zewnętrzna zostanie wykończona dobrej jakości tynkiem akrylowym. Łączna cena materiałów i robocizny wyniesie około 25 850 zł.

Proszę pamiętać, że dom z poddaszem użytkowym ma nieco mniejszą bryłę. Oznacza to, że zewnętrzna część domu (fasada) będzie nieco mniejsza. Wyliczyliśmy, że do pokrycia całego domu potrzeba 144 metrów kwadratowych izolacji. Koszt wykończenia zewnętrznej części domu wyniósłby około 24.170 złotych.

Aby móc korzystać z poddasza w naszym domu, musimy wykonać dodatkowe schody. Szacujemy, że ich wykonanie będzie kosztować około 14 500 PLN. Całkowity koszt budowy obiektu wyniósł 124 600 PLN dla domu parterowego i 130 000 PLN dla domu z poddaszem.

Budowa dachu domu parterowego i piętrowego

Koszt budowy domów o tej samej powierzchni użytkowej może być różny w zależności od tego, kiedy powstaje dach.

Dom parterowy o powierzchni 110 m2 potrzebuje dachu o powierzchni co najmniej 165 m2. Szacujemy, że pokrycie dachu będzie kosztować około 15 600 PLN. Dach będzie wykonany z dobrej jakości blachodachówki.

Dach w domu z poddaszem użytkowym będzie miał mniejszą powierzchnię. Na każdy 1 m2 powierzchni zabudowanej budynku przypada 1,5 m2 dachu (w naszym przypadku będzie to więc około 90 m2). Całkowity koszt więźby, poszycia membranowego i pokrycia dachowego z blachodachówki powinien zamknąć się w kwocie około 18 300 zł.

Jest kilka ważnych rzeczy do wykończenia dachu w domu jednopiętrowym. Potrzebne będą rynny, okna i wyłaz. Rynny kosztują około 3 950 PLN i wybraliśmy trwałe rynny z PVC. Okna kosztują około 400 zł i nie musimy ich umieszczać na dachu domu parterowego. Wyłaz dachowy kosztuje około 400 zł.

Dla porównania, orynnowanie dachu domu z poddaszem użytkowym wyniesie około 25 mb. Zapłacimy za to około 1.880 zł. W dachu umieścimy 4 okna uchylno-obrotowe (5.000 zł) i standardowy wyłaz (400 zł).

Wykończenie dachu będzie wymagało od nas również zapłacenia za podbitkę okapu. Będzie to kosztowało więcej w przypadku domu jednopiętrowego niż dwupiętrowego. W przypadku domu jednopiętrowego, podbitka okapu będzie miała około 55 metrów kwadratowych. Ale w przypadku domu dwupiętrowego z poddaszem, górne piętro będzie znacznie mniejsze, co oznacza, że musimy ograniczyć wielkość podbitki do 35 metrów kwadratowych. Koszt jej wykonania to około 4.200 zł (dla domu parterowego) i 2.650 zł (dla domu dwupiętrowego z poddaszem).

Izolacja to spory wydatek, ale warto go ponieść. W przypadku domu jednopiętrowego należy zaizolować drewniany sufit. Koszt tego przedsięwzięcia wynosi około 1 290 USD. Natomiast w domu dwupiętrowym z poddaszem, trzeba przeprowadzić izolację wzdłuż ścian i skosów. Na każdy 1 metr kwadratowy górnej kondygnacji budynku przypada 1,4 metra kwadratowego powierzchni, którą należy zaizolować. Tak więc w naszym przykładowym domu należy zaizolować 90 metrów kwadratowych. Całkowita cena materiałów i robocizny wyniesie mniej niż 1 050 USD.

Całkowity koszt budowy dachu wyniósł 55 000 PLN dla domu jednopiętrowego i 38 500 PLN dla domu dwupiętrowego.

Stolarka zewnętrzna domu parterowego i piętrowego

Koszt stolarki zewnętrznej będzie taki sam w obu domach. Budynek o powierzchni 110 m2 będzie miał średnio około 22 m2 okien ściennych. Wybieramy dobrej jakości, pięciokomorowe okna PCV. Ich zakup pochłonie około 10 700 zł (w tym usługa montażu). Dodatkowym wydatkiem będzie zakup drzwi zewnętrznych. Wybieramy drzwi stalowe, których średnia cena (wraz z montażem) wynosi 2.500 zł.

Łączny koszt stolarki zewnętrznej wyniósł w obu domach 13 250 zł.

Wykończenie wnętrza

Doszliśmy do ostatniego etapu wydatków związanych z budową naszych przykładowych domów. Koszty te zostaną podzielone na kilka kategorii:

W domu jednopiętrowym trzeba wykonać jedno piętro o powierzchni 110 metrów kwadratowych. Za podłogę na gruncie z pełną izolacją przeciwwilgociową i termiczną trzeba będzie zapłacić około 7.150 zł. Z kolei w domu z poddaszem użytkowym trzeba wykonać podłogę na parterze (60 metrów kwadratowych) i podłogę na piętrze (50 metrów kwadratowych). Podłoga na pierwszym piętrze będzie nieco tańsza w wykonaniu ze względu na brak konieczności wykonania dodatkowej izolacji. Całkowity koszt wykonania obu podłóg powinien być zbliżony do 6 400 zł.

Możemy założyć, że ilość tynków potrzebnych w obu domach jest taka sama. Całkowity koszt materiałów i robocizny wyniesie około 23 120 PLN.

W obu domach zamontowaliśmy taką samą liczbę okien ściennych. Zatem powierzchnia parapetów będzie również taka sama. Uważamy, że na każdy 1 metr kwadratowy przypadnie łącznie 0,3 metra parapetów zewnętrznych i wewnętrznych. We wnętrzu umieścimy 16,5 metra parapetów z PCV. Ich zakup i montaż powinien kosztować 1.400 złotych (czyli około 360 USD). Za 16,5 metra zewnętrznych parapetów aluminiowych zapłacimy kolejne 1.880 złotych (lub około 480 USD) (z montażem).

Uważamy, że w obu budynkach jest 88 punktów instalacji elektrycznej. Jeśli chcą Państwo kupić niezbędne materiały i zatrudnić profesjonalnego elektryka, będzie to kosztować około 9 900 PLN.

Uważamy, że w obu budynkach znajduje się 12 punktów wodno-kanalizacyjnych. Średnia cena wykonania jednego punktu wynosi 460 PLN (materiał i robocizna). Zatem za wykonanie wszystkich 12 punktów zapłacimy około 5 500 PLN.

Powierzchnia do ogrzania w obu budynkach wynosi 110 m2. Koszt wykonania odpowiedniej instalacji grzewczej wraz z grzejnikami to około 9 900 zł. Dodatkowym wydatkiem będzie zakup podstawowego wyposażenia kotłowni ( około 18 600 PLN).

Całkowity koszt wykończenia wnętrz w obu przypadkach wyniósł mniej niż 80 000 PLN każdy.

Który budynek będzie tańszy w budowie?

Koszt budowy jednopiętrowego budynku o powierzchni 110 metrów kwadratowych wynosi ponad 271 tysięcy złotych. Aby wybudować dom z poddaszem, koszt wyniósłby około 260 tysięcy złotych. Warto pamiętać, że zewnętrzna powierzchnia zabudowy obu budynków była taka sama. Jednak w przypadku poddasza użytkowego opuszczamy powierzchnię schodów i niskich skosów. Rzeczywista powierzchnia użytkowa będzie w tym przypadku nieco mniejsza.

Z powyższej analizy wynika, że budowa domu z poddaszem jest tańsza. Główne oszczędności wynikają z mniejszego fundamentu i dachu. Zwarta bryła budynku sprawia, że koszt budowy na metr kwadratowy powierzchni użytkowej wydaje się bardzo atrakcyjny.

Większość domów parterowych ma mniejszą powierzchnię niż ich odpowiedniki z poddaszem użytkowym. Dzieje się tak dlatego, że nie mają one tak dużo miejsca. Jednak oznacza to również, że koszty inwestycji będą niższe. Zanim podejmą Państwo ostateczną decyzję, warto skorzystać ze specjalnego kalkulatora kosztów budowy domu, aby oszacować koszty.