Dom na działce ze spadkiem

18 listopada, 2022 Wyłączono przez admin

Wiele osób marzy o tym, aby mieć dom na zboczu. Jest tak dlatego, że może on być bardzo oryginalny i różnić się od innych domów. Jednak budowa domu na zboczu jest droższa i trudniejsza niż budowa na płaskim terenie. Dzieje się tak dlatego, że koszty budowy są większe i trudniej jest budować na zboczu.

Zalety działki ze spadkiem

Jeżeli Państwa działka ma nierówną powierzchnię, warto wybudować częściową piwnicę lub garaż w miejscu, gdzie nachylenie jest największe. Jeżeli spadek jest skierowany w stronę drogi, może warto postawić tam garaż, ponieważ ułatwi to ludziom dojazd.

Jeżeli skarpa znajduje się z boku ogrodu, wówczas warto zbudować taras widokowy. Jest to popularne rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie. Jeżeli skarpa znajduje się w kierunku południowym, można rozważyć połączenie tarasu z otwartą częścią mieszkalną.

Usytuowanie działki ze spadkiem ułatwi odpływ wody deszczowej, nie zalewając działki na niższych poziomach. Deszcz będzie spływał bezpośrednio do kanalizacji ulicznej. Dostęp do domu będzie również łatwiejszy. Ważne jest również odpowiednie obsadzenie działki, tak aby miała ona nachylenie.

Drzewa powinny być sadzone w górę i w dół zbocza, a nie w poprzek. Dzięki temu zimne powietrze nie będzie zatrzymywane w ziemi w pobliżu domu. Jeżeli Państwa nieruchomość znajduje się na zboczu, należy również zaizolować ściany, aby chronić budynek przed silnymi wiatrami.

Wady działki ze spadkiem

Jeżeli Państwa ziemia jest nachylona, należy ją wyrównać. Oznacza to, że trzeba będzie kupić więcej kruszywa i ziemi, a w niektórych przypadkach zbudować ściany oporowe. Dzięki temu materiał nie będzie się zsuwał ze wzgórza. Za ciężarówkę piasku lub gorszej ziemi mogą Państwo zapłacić nawet kilkaset złotych.

Jeżeli Państwa dom ma więcej niż jeden poziom, trzeba będzie wybrać droższą piwnicę. Jest tak dlatego, że trzeba będzie wykonać izolację przeciwwilgociową piwnicy. Jeżeli działka ma zbyt duży spadek, wówczas konieczne będą bardziej skomplikowane prace.

Nachylenie terenu jest bardzo ważne. Jeżeli jest małe, można dokonać niewielkich zmian na działce i nie będzie to miało wpływu na Państwa pracę. Jeżeli nachylenie jest duże, trzeba będzie wybudować piwnicę. Być może trzeba będzie również przeprowadzić badania geologiczne gruntu, aby sprawdzić, jaki projekt domu sprawdzi się najlepiej.

Projekt domu dostosowany do warunków na działce

Pomimo pewnych trudności projektowych, domy na działce ze spadkiem są popularne. Można je ciekawie zaaranżować, niezależnie od wybranego stylu i liczby pięter budynku. Najważniejsza decyzja dotyczy lokalizacji garażu i głównego wejścia.

Warto wybrać projekt domu z piwnicą. Garaż zostanie dobudowany obok domu z jednej strony. Jeżeli chcą Państwo, aby ludzie mogli łatwo znaleźć Państwa dom, najlepiej, aby wejście znajdowało się obok wjazdu do garażu. Zbocze będzie prowadzić w dół do drogi. Jeżeli chcą Państwo, aby Państwa dom był bardziej oryginalny, mogą Państwo zdecydować się na balkon na pierwszym piętrze lub na poddaszu, albo na podcień, który wystaje z głównej części domu.

Wejście do domu można umieścić na ścianie bocznej. Dzięki temu zadaszenie i balustrada będą wyglądać lepiej. Jeżeli działka jest ze spadkiem, można wybudować dom w kształcie litery L. Krótszy bok litery L będzie znajdował się na zboczu i można go wykorzystać na garaż lub piwnicę. Dłuższy bok z wejściem będzie znajdował się z przodu i będzie główną częścią domu. Taki układ pozwoli oddzielić Państwa ogród od drogi.

Niektóre działki są dziedziczone. Oznacza to, że ziemia ta ma pewne wady i może nie być najlepszą inwestycją. Należy dobrze się zastanowić, zanim zainwestuje się w taką działkę. Należy upewnić się, że nachylenie nie jest zbyt duże i że w okolicy nie ma innych wad. Jeżeli szukają Państwo pięknych widoków, inwestycja w działkę na zboczu może być dobrym pomysłem. Należy jednak pamiętać, aby przed podjęciem decyzji rozważyć wszystkie zalety i wady.