Dofinansowanie na fotowoltaikę dla rolników

28 kwietnia, 2023 Wyłączono przez admin

Jakie są dopłaty dla rolników na fotowoltaikę?

Wytwarzanie zielonej energii za pomocą instalacji fotowoltaicznych jest nie tylko sposobem na zmianę zachowań i przejście na ekologiczne źródła energii, ale również zapewnia szereg korzyści w zakresie finansów, wyglądu i ochrony środowiska. Elementy fotowoltaiczne mogą zaoszczędzić rolnikom wiele pieniędzy każdego miesiąca w postaci obniżonych kosztów energii i niezależności energetycznej. Istnieje również mniejsza niepewność dotycząca wahań kosztów energii, więc jest to mniejszy problem. Dodatkowo otrzymuje on dotacje rządowe, które znacznie obniżają koszt inwestycji.

Dotacja Agroenergia

Od 1 czerwca 2021 r. do 30 czerwca 2027 r. w ramach Ogólnopolskiego Programu Agroenergia można dofinansować kwalifikujące się do dofinansowania instalacje fotowoltaiczne. Okres kwalifikowalności kosztów (tj. urządzeń i materiałów eksploatacyjnych: zakupu, montażu oraz odbioru i uruchomienia instalacji fotowoltaicznej) wynosi od 1 czerwca 2021 roku do 30 czerwca 2027 roku. Umowy będą podpisywane do 31 grudnia 2025 roku. Systemy fotowoltaiczne o mocy znamionowej wynoszącej mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości do:

  • do 13% dla instalacji fotowoltaicznej o przedziale mocowym od 30 kW do 50 kW, ale nie więcej niż 25 000 zł;
  • do 20% dla instalacji fotowoltaicznej w przedziale mocowym od 10 kW do 30 kW, ale nie więcej niż 15 000 zł.

AO – Ochrona Atmosfery – dofinansowanie fotowoltaiki w świętokrzyskim

Rolnicy z regionu świętokrzyskiego mogą uzyskać pomoc na inwestycje fotowoltaiczne w dwóch formach. To na ich korzyść dedykowany jest program priorytetowy, a pożyczka może wynieść do 100% wartości kosztów kwalifikowanych inwestycji. W ramach tego programu można zakupić i zainstalować systemy fotowoltaiczne. Program przyjmuje wnioski jeszcze od 20 lutego 2020 roku i będzie to robił do wyczerpania środków.

Program KLIMAT, Woda, powietrze, ziemia – dofinansowanie fotowoltaiki w kujawsko-pomorskim

W okresie od 1 maja 2018 r. do 31 października 2027 r. w województwie kujawsko-pomorskim można skorzystać z programu pożyczkowego o nazwie PV100 na sfinansowanie montażu systemów fotowoltaicznych. Możliwe jest uzyskanie pożyczek do 100% kosztów zainstalowanych systemów PV.

Ulga podatkowa dla rolników na fotowoltaikę

Istnieje ulga podatkowa na inwestycje w panele fotowoltaiczne w wysokości do 25% kosztów inwestycji, która jest dostępna w całym kraju i jest nieograniczona. Z odliczenia tego mogą skorzystać rolnicy. Z trzech wymienionych powyżej, program Agroenergia jest najbardziej popularną i korzystną metodą uzyskania dodatkowych środków na instalacje PV.