Dobór optymalnego kotła: przewodnik po piecach i kotłach na ekogroszek
26 września, 2023W tym wpisie odkryjecie Panowie i Panie kiedy warto zainwestować w piec na ekogroszek, jaki model kotła na ekogroszek rozważyć oraz jakie różne typy dostępne są na rynku. Zachęcamy do lektury!
Czy warto zainwestować w piec na ekogroszek?
Na etapie wyboru rodzaju kotła na ekogroszek, warto przypomnieć sobie, że ekogroszek cieszy się rosnącą popularnością jako paliwo. Jest on dostępny w różnych typach, co umożliwia łatwe dostrajanie do indywidualnych potrzeb użytkownika. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny model kotła na ekogroszek, zgłębmy temat czym on w rzeczywistości jest i dlaczego warto rozważyć zakup pieca na ekogroszek.
Ekogroszek to specjalny typ paliwa stworzonego z węgla kamiennego lub brunatnego. Co istotne, jest to paliwo mniej szkodliwe dla naszej planety. Jego jakość i wydajność są zdeterminowane już na etapie produkcji. Dla uzyskania ekogroszku potrzebującym niewielkiej ilości wody, substancji niepalnych i siarki. Charakteryzuje go niska spiekalność i wysoka wartość kaloryczna, co przekłada się na mniejszą ilość tlenku siarki i popiołu po spaleniu, w porównaniu do tradycyjnych kotłów na ekogroszek.
Jaki kocioł na ekogroszek wybrać? Kluczowe kryteria wyboru.
Ekogroszek, dzięki swojej wysokiej wartości energetycznej, jest atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnego węgla. Kocioł na ekogroszek pozwala uzyskać tę samą ilość ciepła, spalając mniej paliwa. Wybierając piec na ekogroszek, musimy uwzględnić kilka aspektów, takich jak dostępność części zamiennych od producenta, dystrybucja (najlepiej z instalacją), funkcjonalność oraz trwałość produktu.
Kotły na ekogroszek składają się z podajnika i ślimaka – to są elementy, które nie wymagają obsługi, ponieważ ślimak bezpośrednio podaje ekogroszek do paleniska. Wysoka jakość ekogroszku sprawia, że proces spalania jest efektywny i sprawnie przebiegający.
Warto także pamiętać, że wszystkie piece na ekogroszek potrzebują prądu do pracy (dmuchawa i ślimak). Jeśli chcesz, aby kocioł mógł działać bez prądu, niezbędny będzie awaryjny ruszt (dodatkowe palenisko). Istnieją dwa typy takich rusztów: wodny i żeliwny.
Kontrola procesu spalania: sterowniki
Sterownik jest kluczowym elementem, odpowiadającym za kontrolę pracy kotła. Istnieją dwie możliwości: sterownik dwustanowy, który umożliwia dowolne ustawienie generowanego ciepła, ale wymaga doświadczenia w obsłudze. Dla osób niedoświadczonych lepiej może sprawdzić się sterownik automatyczny, który pozwala na określenie parametrów spalania, takich jak ilość dostępnego powietrza, podmuch czy uzyskiwana temperatura.
Materiał kotła: stal vs żeliwo
Podczas wyboru kotła na ekogroszek, ważnym elementem jest material, z którego jest on wykonany. Kotły ze stali są popularne na rynku, charakteryzują się dużą sprawnością i optymalizacją kształtów. Inny rodzaj materiału to żeliwo, ale ten materiał jest bardziej podatny na korozję.
Dopasowanie mocy kotła
Moc kotła musi być dostosowana do metrażu naszego domu i jakości izolacji. Istnieje możliwość zakupu mocniejszego pieca, na przykład kotła na ekogroszek z podajnikiem 25 kW czy nawet 30 kW.
Sposób spalania: górnego czy dolnego?
Kotły na ekogroszek mogą pracować w trybie spalania górnego lub dolnego. Modele do górnego spalania są tańsze i prostsze, ale ich wydajność jest mniejsza i wymagają częstszego rozpalania. Modele do dolnego spalania są droższe, ale bardziej wydajne i czystsze. W tych modelach, paliwo jest spalane nad rusztem, a spaliny są kierowane bezpośrednio do kanału spalinowego, co pozwala utrzymywać ciepło na stałym poziomie przez dłuższy czas.
Rodzaj wymiennika: poziomy czy pionowy?
Przy wyborze kotła na ekogroszek, warto również rozważyć typ wymiennika. Dostępne są dwa rodzaje: poziomy i pionowy. Wymienniki poziome są wyższe, co może skutkować większym zanieczyszczeniem.
Sprawność cieplna kotła
Kolejnym ważnym aspektem jest sprawność cieplna kotła. Podczas spalania występują straty ciepła, które mogą wynikać z niedopalania stałych i gazowych substancji palnych lub straty kominowej. Im większa jest sprawność, tym większa jest wydajność pieca.
Główne typy piecy na ekogroszek – jakie są do wyboru?
Wybór idealnego pieca na ekogroszek może być trudny, biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych opcji. Zasadniczo, istotne jest postawienie na jakość – najlepiej sięgnąć po produkty renomowanych marek. Ostateczna cena takiego urządzenia zależy głównie od jego mocy oraz właściwości technicznych.
Napodstawkowy kocioł na ekogroszek, o mocy do 10 kW, można nabyć już za nieco ponad 1600 złotych. Jeżeli jednak stawiasz na wyższą wydajność, warto rozważyć większy wydatek – solidne kotły mogą kosztować od 2000 do nawet 40000 złotych.
Ekogroszek – klucz do zrozumienia wyboru kotła
Co czyni ekogroszek takim atrakcyjnym wyborem paliwa? To przede wszystkim jego wysoka wydajność energetyczna, a także relatywnie niska emisja szkodliwych substancji. Wybierając kocioł na ekogroszek, decydujemy się na ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych paliw.
Chcesz dowiedzieć się więcej o korzyściach, jakie niesie za sobą wybór ekogroszku? Przeczytaj nasz przewodnik i odkryj różne typy kotłów na ekogroszek, które dostępne są na rynku.