Do czego służą pustaki szalunkowe?

Do czego służą pustaki szalunkowe?

22 listopada, 2022 Wyłączono przez admin

Ściany fundamentowe i piwniczne są powszechnie budowane przy użyciu pustaków szalunkowych. Przy użyciu tego materiału można również budować ściany parterowe i oporowe. Najważniejszą zaletą jest to, że pustaki szalunkowe są puste w środku, nie wymagają deskowania i mogą być zbrojone. Poniżej omówimy najważniejsze kwestie. Ile kosztuje taki bloczek? Na co należy zwrócić uwagę, aby nie zrobić tego samego? Jak wygląda procedura układania pustaków szalunkowych?
Różne metody budowlane, wykorzystujące specyficzną kombinację materiałów i technik, wymagają różnych procedur operacyjnych i wymagań. Technologia bloków szalunkowych, poza budową domów jednorodzinnych, wykorzystywana jest również przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych dotyczących budownictwa wielorodzinnego, budynków użyteczności publicznej oraz obiektów przemysłowych.
Pustak szalunkowy służy do wykonywania ścian fundamentowych i piwnicznych, ścian budynków, ścian oporowych, a także szybów windowych, basenów, ścian nośnych ekranów akustycznych, słupów. Wymiary i parametry tego bloku określają, do czego można go wykorzystać. Upewnij się, że znasz podstawy jego wykorzystania.

Czym jest pustak szalunkowy?

Pustak szalunkowe nazywane są czasem pustakami zalewowymi lub zasypowymi. Wykonane są z betonu C20/25 i są puste w środku. Ich ścianki mają grubość około 3-4 cm.

Monolityczna konstrukcja ściany fundamentu powstaje bez użycia szalunków, poprzez zbudowanie jej najpierw bez zaprawy, a następnie zalanie betonem. Metoda ta znacznie skraca czas i koszt budowy, ponieważ nie jest konieczne stosowanie szalunków.

Ściany fundamentowe, ściany nośne, ściany oporowe i kolumny są wykonane z bloków szalunkowych, które są zwykle wykonane z betonu ciężkiego. Wielkość tych bloków może wynosić od 24 x 24 x 50 do 25 x 25 x 49.

Rodzaje pustaków szalunkowych

System pustaków szalunkowych wykorzystuje trzy typy bloczków. Są to:

 • bloczki szalunkowe narożne, które mają jedną stronę otwartą, stosowane do wykonywania narożników i zakończeń ścian,
 • bloczki szalunkowe połówkowe, które umieszcza się pomiędzy kolejnymi warstwami bloczków warstwowych w celu ukończenia ściany, oraz
 • bloczki szalunkowe podstawowe, które są otwarte z obu stron.

Pustaki szalunkowe mogą być również klasyfikowane w inny sposób w oparciu o stosowaną materiał wykonania. Można je sklasyfikować jako betonowe lub keramzytowe bloki szalunkowe (zalewowe), w oparciu o materiał użyty do produkcji. W kategorii bloczków keramzytowych bloczek szalunkowy będzie cięższy i zapewni lepszą izolację termiczną. Z drugiej strony będzie lżejszy i zapewni lepszą izolację termiczną w kategorii betonu.

Pustak szalunkowy, dostępny w sklepach budowlanych, dzieli się na dwa rodzaje – typu L i typu C. Wyróżnia się je również na podstawie kształtu:

 • pustak szalunkowy słupowy – do budowy słupów,
 • pustak szalunkowy fundamentowy – do budowy ścian fundamentowych i piwnicznych,
 • pustak szalunkowy słupowy – do budowy słupów i słupków ogrodzeniowych,
 • pustak szalunkowy wieńcowy – do tworzenia stropów szalunkowych,
 • pustak szalunkowy ogrodzeniowy – do tworzenia murków ogrodzeniowych oraz
 • pustak szalunkowy ozdobny – do dodawania estetyki.

Cechy pustaków szalunkowych

Na jakie istotne parametry należy zwrócić uwagę przy opracowywaniu elementów nośnych z bloków szalunkowych?

Wymiary pustaków szalunkowych

Zazwyczaj wymiary podstawowych bloków szalunkowych wynoszą 49 × 25 × 25, 50 × 30 × 25, 50 × 24 × 24, 50 × 20 × 20 lub 51 × 25 × 20,5 cm. Dzięki temu można je łatwo dopasować. Węższe ściany działowe są jednak budowane z bloków o wymiarach 50 × 12 × 20 cm.

Waga pustaków szalunkowych

Ile waży pustak szalunkowy? Stosując standardowe pustaki, waga wynosi około 20 – 23 kg. Przy planowaniu dostaw należy jak najwcześniej ustalić ile jest pustaków w stosunku do Państwa zapotrzebowania. Ile jest ich na palecie? Na najbardziej typowych paletach znajduje się 48 pustaków. 60 sztuk mieści się na palecie o wymiarach 24 x 24 x 59 cm, jeśli zastanawiasz się ile pustaków zmieści się na palecie o wymiarach 24 x 24 x 59 cm.

Ile potrzeba pustaków szalunkowych

Analizę warto zacząć od początku, bo nie liczy się powierzchnia użytkowa, ale wymiary ścian po obrysie. Ile pustaków potrzeba na metr kwadratowy? Zazwyczaj do zbudowania jednego metra kwadratowego muru zużywa się od 8 do 10 sztuk. Dlatego też dodatkowe pustaki mogą się przydać, jeśli konieczne jest wykonanie narożników lub zachodzenie na siebie. Konieczne jest zadbanie o rezerwę.

Aby obliczyć, ile potrzeba bloczków na dom o powierzchni 100 m², należy pomnożyć długość osi środkowej przez wysokość domu. Na podstawie projektu ściany można określić jej konstrukcję.

Wytrzymałość pustaków szalunkowych

Bloczki szalunkowe nośne powinny mieć odpowiednio wysoką wytrzymałość na ściskanie i parcie boczne. W większości przypadków mieści się ona w przedziale 3,5-5 N/mm2. Wibroprasowane kruszywo jest równomiernie rozmieszczone w bloku, a jego struktura pozostaje jednorodna. W efekcie blok charakteryzuje się wysoką nośnością. Taki parametr uzyskuje się poprzez poddanie mieszanki betonowej wibroprasowaniu.

Korzystne dla bloczków szalunkowych jest ich odporność na niskie temperatury i wodę, ale jeśli mają tworzyć ścianę fundamentową lub piwniczną, warto pokryć je hydroizolacją.

Do czego możemy zastosować pustaki szalunkowe?

Pustaki szalunkowe oprócz tego, że służą do budowy fundamentów, mogą być również wykorzystywane do budowy murów oporowych, słupków ogrodzeniowych, filarów i słupków, a także do szalowania wieńców. Oto kilka przykładów:

 • pustak szalunkowy do muru oporowego,
 • pustak szalunkowy do stawiania słupków, filarów i słupków ogrodzeniowych,
 • pustak szalunkowy do ogrodzenia,
 • pustak szalunkowy do szalowania wieńców, a także elementy małej architektury i baseny.

Jak układać pustak szalunkowy

Sposób stawiania ścian działowych z pustaków szalunkowych w domu jednorodzinnym powinien być dostosowany do zakresu przewidywanych prac. W procesie suchego murowania nie ma zaprawy ani szalunków, więc nie ma ograniczeń co do liczby warstw.

Metody układania pustaków szalunkowych można podsumować następująco:

 • do wysokości 1 metra, bez użycia zaprawy – do wysokości 3 bloczków, zaprawę stosuje się tylko do ułożenia pierwszej warstwy,
 • przy użyciu zaprawy – aby zabetonować jednocześnie 4 – 5 warstw,
 • na piankę montażową – jest to szybki i czysty sposób na wykorzystanie niskopieniowej pianki montażowej;

Pustaki szalunkowe nie różnią się od swoich tradycyjnych odpowiedników, jeśli chodzi o ich układanie. Murarze rozumieją, że pionowe połączenia muszą być przy tym odpowiednio rozłożone. Po wybudowaniu ściany o wysokości metra, betonuje się ją i czeka, aż stwardnieje, zanim będzie gotowa. Proces budowania ścian za pomocą bloków szalunkowych można podzielić na kilka etapów, jak poniżej:

Wykonanie izolacji

Aby zabezpieczyć stopy przed wilgocią, przed rozpoczęciem budowy zastosuj hydroizolację poziomą wykonaną z dwóch warstw membrany hydroizolacyjnej sklejonej klejem lub mieszanką asfaltowo-gumową.

Murowanie na sucho

Zbuduj wielopoziomową konstrukcję, układając kolejne warstwy pustaków i przestrzegając zasad dotyczących maksymalnej wysokości i przesunięcia spoin.

Zbrojenie ścian

Ściany poprzeczne bloków mogą być wzmocnione w spoinach poziomych lub ściany poprzeczne słupków i narożników mogą być wzmocnione w kanałach pionowych.

Betonowanie

Na koniec pustaki szalunkowe zalewa się betonem, a następnie czeka, aż całość się zwiąże.

Jaki beton zastosować do pustaków szalunkowych?

O wytrzymałości i trwałości konstrukcji w dużej mierze decyduje sposób wypełnienia oraz jakość betonu. Dlatego należy ustalić, jaka zaprawa do pustaków szalunkowych sprawdzi się najlepiej. Wyjaśniliśmy już, czy bloczki szalunkowe są murowane. Teraz zademonstrujemy, jak prawidłowo przeprowadzić procedurę.

Wybierz wysokiej jakości podkład – C12/15 lub C18/20 i upewnij się, że ma on odpowiednią konsystencję. Mieszanka nie powinna być zbyt mokra ani zbyt sucha, więc postępuj ściśle według instrukcji. Po wylaniu betonu, przed ułożeniem kolejnych warstw, poczekaj aż w pełni stwardnieje.

Zbrojenie pustaków szalunkowych

Bloki szalunkowe muszą być dodatkowo wzmocnione, ponieważ gotowa konstrukcja ma wysokość i przewidywane są obciążenia na fundamenty.

Blok specjalnie zaprojektowany ze ścianami poprzecznymi jest wzmocniony poziomo i pionowo. W poziomie ściany poprzeczne są wzmacniane za pomocą specjalnie skonstruowanych ścian poprzecznych. W pionie pręty zbrojeniowe ustawia się pionowo i zatapia w zaplanowanych wcześniej otworach. Na ostatniej warstwie pustaków układa się pręty, które po zabetonowaniu utworzą wieniec.

Jaki rodzaj pręta bloku szalunkowego należy wybrać? Do podstawowej konfiguracji wystarczy pręt o średnicy 8 do 10 mm, natomiast do obręczy stosuje się pręt o średnicy 12 mm.

Cena pustaków szalunkowych

Cena za metr kwadratowy polskich pustaków szalunkowych może się znacznie różnić, w zależności od konkretnej transakcji. Jednak to, ile kosztują pustaki szalunkowe na dom, zależy od materiału, z którego są stworzone, wymiarów oraz rodzaju. Pustak szalunkowy o wymiarach 24 x 24 x 50 można kupić za około 6 złotych, natomiast element o wymiarach 50 x 40 x 25 za około 9 złotych.

Bloczek fundamentowy czy pustak szalunkowy

Jeśli chodzi o specyfikę konkretnej budowy, to nie ma ogólnej, ostatecznej odpowiedzi na pytanie, który produkt będzie lepszy. Trzeba to wziąć pod uwagę przy określaniu, który produkt będzie lepszy.

Bloki fundamentowe lub bloki szalunkowe mogą być wykonane z różnych materiałów, ale nadal istnieje kilka rozważań, które należy podjąć przed podjęciem decyzji. Podobnie jak beton, murowanie jest proste, a ściany są gotowe do izolacji zaraz po ich zbudowaniu, co pozwala zaoszczędzić czas. Z drugiej strony, betonowe bloki są nieporęczne, więc może trzeba będzie się z nimi zmagać i je ciąć.

Ze względu na bezproblemową obróbkę i izolację termiczną, a także obciążenia poprzeczne, lepszym wyborem są pustaki szalunkowe. Jednak przed zastosowaniem pustaków szalunkowych należy przygotować beton, co spowalnia czas wykonania.

Wybór pustaków szalunkowych lub bloczków betonowych jest formułowany na etapie projektowania, a kierownik budowy podejmuje decyzję na etapie wykonawstwa, uwzględniając specyfikę technologii, specyfikę lokalizacji, projekt architektoniczny. Na obu etapach ściana będzie spełniała wszystkie założenia techniczne.

Wady i zalety pustaków szalunkowych

Mimo że bloczki szalunkowe zapewniają wysoką mrozoodporność i wodoodporność, ich główną zaletą jest to, że wykazują długą żywotność. Wystarczy zaimpregnować bloczki szalunkowe do wykonania ściany fundamentowej lub piwnicznej, aby móc korzystać z nich przez wiele lat. Mur z bloczków szalunkowych ma gładką powierzchnię, więc do wykończenia potrzebuje jedynie warstwy szpachli i farby.

Bloczki szalunkowe ułatwiają przenoszenie ich z miejsca na miejsce i budowanie nimi ścian fundamentowych, ponieważ są lżejsze od bloczków betonowych. Bloczki szalunkowe są mocne i bocznie wypychane, co czyni je dobrymi materiałami murarskimi.

Taki materiał nie nadaje się dobrze na ściany murowane i inne przegrody, ponieważ oczekiwanie na związanie betonu przed jego wylaniem trwa zbyt długo. Powoduje to konieczność wykonania większej ilości pracy przy budowie murowanych ścian fundamentowych czy nawet np. ogrodzeń. Aby wypełnić otwory w bloczkach, zużywa się dużo czasu.