Dach dwuspadowy – korzyści z wyboru prostego dachu
28 kwietnia, 2023Dach to coś więcej niż tylko element dekoracyjny, to także ukoronowanie konstrukcji, które spełnia jednocześnie kilka zadań. Budowa domu jednorodzinnego to skomplikowany, wieloetapowy proces, który musi być skrupulatnie zaplanowany i profesjonalnie wykonany. Naprawy i wymiany dachów są bardzo kosztowne, dlatego należy do nich podchodzić ostrożnie.
Rodzaje dachu
Dach chroni konstrukcję przed żywiołami, reguluje przepływ wody, a przede wszystkim pełni funkcję bariery termicznej. Zimą utrzymuje ciepło w budynku, a latem go chłodzi. Istnieje wiele rodzajów dachu, wszystko zależy od preferencji inwestora i sytuacji budynku. Wśród nich są m.in. czterospadowy, wielospadowy, dwuspadowy i przyczółkowy. Najpopularniejszą i najczęściej stosowaną konstrukcją jest dwuspadowy, który jest również najprostszy i najtańszy w wykonaniu. Poddasze dachu dwuspadowego można wykorzystać na wiele sposobów. Dach czterospadowy zapewnia więcej miejsca niż dach dwuspadowy.
Budowa dachu dwuspadowego
Dach dwuspadowy powstaje poprzez zbudowanie konstrukcji nośnej i pokrycia lub wykończenia z dwóch oddzielnych części. Jest to dach, który został przetestowany i potwierdzony jako trwały przez wiele lat bez przecieków i oznak wilgoci. Poniżej przeanalizujemy, jak krok po kroku konstruuje się dach skośny.
Projekt dachu dwuspadowego
Projekt dachu dwuspadowego zależy od rodzaju domu i preferencji inwestora. Oprócz liczby i rozmieszczenia okien dachowych czy lukarn oraz stopnia nachylenia dachu, w procesie projektowania bierze się pod uwagę również takie rzeczy jak liczba i rozmieszczenie okien dachowych czy lukarn. Rodzaj pokrycia dachowego wybrany na etapie projektowania ma duży wpływ na obciążenie konstrukcji. Do najpopularniejszych należą dachówki ceramiczne, betonowe lub blachodachówki.
Budowa więźby dachowej
Ważne jest, aby przy wyborze więźby dachowej wybrać zespół cieśli z doświadczeniem. Rodzaj więźby dachowej jest uzależniony od wymiarów dachu i wymiarów konstrukcji, a dokładniej od wymiarów dachu. W tym momencie należy wybrać ekipę cieśli z doświadczeniem. Ważne jest, aby wykonawcy, podczas budowy więźby dachu dwuspadowego zrozumieli projekt dachu przed rozpoczęciem pracy. Elementy bazowe, takie jak murłaty, są dołączane w celu stworzenia więźby dachowej. Krokwie, czyli belki, ustawia się pod kątem od kalenicy do ścian nośnych, na których opiera się konstrukcja, po czym instaluje się krokwie. Krokwie przenoszą ciężar konstrukcji oraz ciężar pokrycia dachowego.
Pokrycie więźby dachowej czyli foliowanie lub deskowanie dachu
Po wykonaniu konstrukcji więźby dachowej należy zastosować folię paroszczelną, która zagwarantuje szczelność i wodoszczelność więźby. Najczęściej stosuje się FWK – folię wstępnego krycia, czyli folię paroprzepuszczalną, która umożliwia wydostanie się pary wodnej zgromadzonej w warstwie izolacyjnej. Przy foliowaniu należy pamiętać, aby nie nakładać na siebie odcinków foliowania. Każdy odcinek folii powinien zachodzić na następny o około 10 cm. Oprócz linii narysowanych na folii, większość producentów zaznacza liniami grubość zakładki.
Łaty na dachu
Łacenie dachu polega na przybiciu do krokwi kontrłat, a następnie, prostopadle do nich, łat dachowych. Aby zapewnić odpowiednią wentylację między membraną dachową a dachówkami, kontrłaty powinny być mocowane po przeciwnych stronach dachu przy kalenicy.
Montaż okien dachowych, okapu, rynien i innych elementów
Na tym etapie dach ma już właściwy kształt. Teraz przychodzi moment na montaż wszystkich dodatkowych elementów. Przede wszystkim montowane są okna dachowe. Aby zagwarantować właściwą szczelność całej konstrukcji dachu, prawidłowa obróbka okien ma kluczowe znaczenie. Następnie montuje się pas nadrynnowy i rynny, które również są kluczowe dla prawidłowego odprowadzania wody deszczowej, która będzie trafiać do rynny, a nie w dół elewacji. Kolejnym etapem jest budowa okapu, która polega na zabezpieczeniu kratki okapowej, która zatrzymuje szkodniki typu ptaki czy gryzonie przed wejściem na dach.
Montaż pokrycia dachowego
Po wykonaniu szkieletu nośnego, hydroizolacji i instalacji innych elementów, przychodzi czas na położenie właściwego pokrycia dachowego. Blacha lub dachówka ceramiczna to najbardziej popularne opcje. Elementy te wyglądają świetnie, a ponadto zapewniają doskonałą wydajność dachu. Po zakończeniu wszystkich prac zewnętrznych, poddasze jest izolowane. Dach jest wykończony.
Montaż okien dachowych i rynien
Na tym etapie dach ma już prawidłowy kształt. Teraz przychodzi moment na montaż wszystkich dodatkowych elementów dachu. W pierwszej kolejności montowane są okna dachowe. Właściwa obróbka okien ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej wytrzymałości całej konstrukcji dachu, która zagwarantuje właściwą szczelność wszystkich elementów dachu. Okna dachowe muszą być zamontowane w pierwszej kolejności. Następnie montuje się pas nadrynnowy i rynny, które również mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego odprowadzania wody. Ostatnim etapem jest budowa okapu, która polega na wstawieniu kratki okapowej, która zapobiega przedostawaniu się na dach ptaków i innych małych szkodników.