Czym ogrzewać dom – pompa ciepła czy ogrzewanie gazowe
28 kwietnia, 2023Pompa ciepła czy ogrzewanie gazowe
Pompa ciepła to urządzenie, które staje się coraz bardziej popularne. Nie tak dawno temu były one używane głównie przez bogatych ludzi, ale teraz są coraz częściej używane w zwykłych domach. Dzieje się tak dlatego, że technologia stała się lepsza, a koszty spadły.
Dodatkowo, gdy połączą Państwo to z systemem fotowoltaicznym, Państwa dom będzie w stanie zapewnić prawie darmowe ogrzewanie. Systemy fotowoltaiczne to dwa najbardziej ekologiczne [odnawialne i bardzo czyste] źródła ciepła, obok nowoczesnych kotłów i pieców na drewno.
Ten artykuł omawia zalety i wady instalacji pomp ciepła. Wymienia korzyści z połączenia ogrzewania pompą ciepła i paneli fotowoltaicznych, takie jak obniżenie rachunków za energię, ale również wskazuje na pewne potencjalne problemy, takie jak wysoki koszt instalacji. Panele słoneczne mogą być dobrą alternatywą dla gazu ziemnego, ale ważne jest, aby rozważyć wszystkie za i przeciw przed podjęciem decyzji.
Jak działa pompa ciepła
Prawie każdy ma w swoim domu pompę ciepła. Jest to lodówka lub zamrażarka, którą zawsze Państwo mają. Również chłodzi powietrze. Pompa ciepła działa tak samo jak klimatyzator, ale odwrotnie – ogrzewa powietrze, zamiast je chłodzić.
Cykl Carnota to proces, który jest wykorzystywany w silniku parowym. Uczyliśmy się o tym w szkole.
- Silnik parowy przekształca ciepło w ciśnienie, które następnie jest zamieniane na energię mechaniczną. Sprawność tego procesu jest zazwyczaj niska, od kilku do może 30%.
- Pompa ciepła robi na odwrót: Energia mechaniczna wytwarza ciśnienie, które pomaga transportować ciepło z miejsca, gdzie jest zimniej, do miejsca, gdzie jest cieplej. Efektywność działa w odwrotny sposób niż zwykle. Z jednej jednostki energii elektrycznej można uzyskać kilka jednostek ciepła. To sprawia, że pompy ciepła mają bardzo wysoką sprawność.
Na tym polega „magia” pompy ciepła: dostarcza ona dużo więcej ciepła niż zużywa energii elektrycznej. To nie jest gwałt na podstawach fizyki. W pompie ciepła ciepło nie jest produkowane, lecz transportowane z jednego miejsca do drugiego. Dlatego nazywa się ją pompą ciepła. To tak jak z pompą wodną, która również nie produkuje wody, ale transportuje ją wbrew jej naturalnemu biegowi.
Skąd pompa ciepła bierze ciepło
Dolne źródło to miejsce, z którego pompa ciepła pobiera energię cieplną. Górne źródło to system grzewczy w ogrzewanym budynku. Terminy te są powszechnie używane, dlatego warto wiedzieć, co oznaczają.
Źródłem energii dla pompy ciepła jest woda która jest nośnikiem energii:
- woda w studnia lub wystarczająco duży zbiornik wodny
- grunt, a dokładniej wilgotny grunt -dlatego stosowane są odwierty na dużej głębokości lub rozkładane rury poniżej poziomu przemarzania
- powietrze – wilgoć zawarta w powietrzu jest w tym przypadku nośnikiem energii
Najlepszym źródłem ciepła jest woda w zbiorniku lub cieku wodnym. Następnie ziemia, a potem powietrze, które wydaje się beznadziejne w tej roli. Jednak nie tylko właściwości fizyczne odgrywają rolę. Ważnymi czynnikami są również dostępność i koszt pozyskania ciepła z danego źródła. Po ich uwzględnieniu hierarchia się odwraca.
Powietrze jako źródło dla pompy ciepła
Najpopularniejszym źródłem ciepła dla pompy ciepła jest powietrze. Powietrze wydaje się złym wyborem, ponieważ w metrze sześciennym nie ma zbyt wiele energii cieplnej, a w zimie jego wahania temperatury są silne.
Mimo że ziemia i woda mają wady, zazwyczaj dobrze jest wybrać ziemię, ponieważ jest ona dostępna wszędzie i za darmo.
Jednym z problemów z powietrznymi pompami ciepła jest to, że stają się one mniej wydajne, gdy temperatura spada. Jeżeli zrobi się zbyt zimno, na przykład -20 stopni, powietrzna pompa ciepła przestanie pracować i będzie korzystać z innego źródła zasilania.
Chociaż w zimie bardziej efektywne jest stosowanie powietrznych pomp ciepła, większość ludzi o tym nie wie. Powietrzne pompy ciepła to urządzenia, które zamieniają energię elektryczną w ciepło. Średnio na każdą 1 kWh energii elektrycznej urządzenia te dają 3 do 4 kWh ciepła.
Warto wspomnieć, że popularne klimatyzatory pod względem budowy są pompami ciepła typu powietrze powietrze. Ogrzewanie klimatyzatorem może się więc okazać najtańszym sposobem na efektywne ogrzewanie domów. W przypadku gdy zamontowana jest fotowoltaika jest to w dodatku darmowe ogrzewanie.
Grunt jako źródło dla pompy ciepła
Ziemia jest stabilnym i obfitym źródłem ciepła. Niestety, wykorzystanie tego ciepła jest bardzo kosztowne i nie wszędzie jest możliwe.
Można wykorzystać grunt do ogrzewania domu, zakopując w nim wymiennik. Istnieją dwa rodzaje:
- Poziomy: Można wykorzystać kilkaset metrów rury wodociągowej zakopanej na dużym obszarze działki, poniżej poziomu przemarzania gruntu. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza na terenach z wysokim poziomem wód gruntowych.
- Pionowo: Można zastosować podobny układ, ale umieścić go w pionowym otworze wiertniczym o głębokości 100 m.
Gruntowe pompy ciepła są wydajne. Z łatwością oddają pięć razy więcej ciepła, niż zużywają w postaci energii elektrycznej. I działają tak samo dobrze bez względu na to, jaka temperatura panuje na zewnątrz. Niestety, gruntowe wymienniki ciepła są zazwyczaj bardzo drogie. Dlatego z powodu postępu w dziedzinie powietrznych pomp ciepła, opcja ta staje się coraz mniej konkurencyjna.
Woda gruntowa jako źródło dla pompy ciepła
Woda jest najlepszym sposobem przechowywania energii cieplnej. Jednak z jakiegoś powodu pompy ciepła wykorzystujące wodę gruntową nie są zbyt popularne. Nie można znaleźć zbyt wielu informacji na ich temat, a jeśli już, to często są to ostrzeżenia samych wykonawców pomp ciepła, aby się w to nie pakować.
Nie muszą Państwo robić nic szczególnego, aby uruchomić system geotermalny. Potrzebny jest odwiert, który jest bogaty w wodę. Woda musi mieć co najmniej 8-10 stopni, czyli być znacznie cieplejsza niż ziemia lub powietrze.
Wydaje się proste i przyjemne, póki nie zapoznać się z listą problemów:
Trzeba się upewnić, że studnia dostarcza codziennie wystarczającą ilość wody. Nie każde miejsce ma dobre warunki wodne. Mogą Państwo korzystać ze studni przez długi czas, ale jeżeli używają jej Państwo do zasilania pompy ciepła, potrzeba dużo więcej wody niż w przypadku zwykłego gospodarstwa domowego. Nie są Państwo pewni, czy woda będzie trwała długo, chociaż teraz wydaje się być w porządku. Woda podobno wraca do ziemi, ale nie wiedzą Państwo, jak to wszystko działa pod ziemią.
Do pompowania wody potrzeba dużo energii, ale to może powodować problemy.
Ważna jest również jakość wody. Im więcej minerałów w wodzie, tym więcej problemów może ona powodować. Minerały stopniowo odkładają się w wymienniku pompy ciepła i z czasem zmniejszają jej efektywność, aż do momentu, gdy trzeba go wyczyścić. Można temu zapobiec poprzez zastosowanie dodatkowego pośredniego wymiennika ciepła, ale to tylko przenosi problem poza pompę ciepła – ponieważ ten pośredni wymiennik ciepła i tak będzie wymagał okresowego czyszczenia.
Jednym z największych problemów związanych z wodą jest to, co zrobić z nią po zakończeniu jej używania. Jeżeli można odprowadzić wodę do stawu, strumienia lub rzeki, to świetnie. Ale jeśli nie można tego zrobić, trzeba rozprowadzić wodę w ziemi. I tu sprawa robi się trudna, ponieważ wymaga to wiele pracy. Zazwyczaj mówi się, że trzeba wykonać kolejną studnię, aby wydobyć wodę z ziemi, ale są też inne sposoby.
Jeżeli mają Państwo studnię odprowadzającą wodę, to po pewnym czasie może się ona zatkać. Dzieje się tak, gdy minerały ze spuszczanej wody wytrącają się i tworzą warstwę wewnątrz studni. Nawet jeżeli woda wypływająca ze studni wygląda na czystą, zawiera ona pewne rozpuszczone minerały, które wytrącają się pod wpływem tlenu. Może to w końcu doprowadzić do nagromadzenia się w studni wielu kilogramów mułu, który uniemożliwi wsiąkanie wody. W świecie studni nazywa się to kolmatacją. Można próbować z tym walczyć, ale nie jest to łatwe; być może prościej będzie wywiercić nową studnię.
Korzystne warunki pod każdym z wymienionych względów są dość rzadkie. Nawet gdy na początku wydaje się, że wszystko idzie dobrze – po jakimś czasie pompa może przestać działać. Dlatego ta czynność jest ryzykowna i nie jest często wybierana. Chociaż może się udać, jeżeli ma się szczęście i sprzyjające warunki pod każdym względem.
Wydajność pompy ciepła
Nie mówi się o efektywności pompy ciepła, ponieważ jest ona związana z tym, ile energii wytwarza urządzenie. Maksymalna sprawność wynosi zawsze 100%.
Pompa ciepła różni się od innych urządzeń, dlatego do jej pomiaru stosuje się współczynnik efektywności (COP). Ta liczba pokazuje, jak wydajna jest pompa. Wartość zawsze będzie wyższa niż 1, co oznacza, że więcej energii jest oddawane niż wkładane.
COP równy 1 ma miejsce w przypadku zastosowania zwykłej grzałki elektrycznej. Pompy ciepła, w zależności od typu i warunków pracy, osiągają COP w zakresie od 2 do 6. Granice efektywności wyznaczone przez prawa fizyki osiągają wartości od 8 do 12, co oznacza, że wciąż można coś poprawić i coraz nowsze pompy są coraz bardziej wydajne.
COP pompy zależy od tego, jak ciężko musi ona pracować, aby przenieść ciepło z niższego miejsca do wyższego. Im cięższa praca, tym niższy COP.NSą dwie rzeczy, które wpływają na to, jak dobrze pracuje pompa ciepła. Pierwsza to temperatura na zewnątrz, a druga to temperatura wody, którą ogrzewa pompa ciepła. Pompa ciepła typu split lub monoblock najlepiej sprawdza się w niskotemperaturowych systemach grzewczych (duże grzejniki, ogrzewanie podłogowe, ścienne), gdzie ogrzewa wodę tylko do 30-40 stopni Celsjusza.
Średnia temperatura zimą w Polsce wynosi około 0st.C. Według wspomnianego wcześniej kanadyjskiego przewodnika, pompa ciepła typu powietrze-źródło zasilająca ogrzewanie podłogowe wodą o temperaturze 35 stopni osiągnie COP na poziomie ~3,8. Zatem dzieląc cenę 1 kWh energii elektrycznej przez 3,8 lub przynajmniej przez 3 – otrzymujemy koszt konkurencyjny w stosunku do gazu i zbliżony do ogrzewania węglowego. A co więcej, jeżeli skorzystają Państwo z taryf G12, mogą Państwo zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy! Nie mówiąc już o fotowoltaice….
Gruntowe pompy ciepła są bardziej wydajne niż powietrzne pompy ciepła, ponieważ temperatura pod ziemią jest bardziej stabilna. Temperatura powietrza zmienia się bardzo w zależności od pogody, dlatego powietrzne pompy ciepła nie są tak wydajne.
Koszty instalacji
Instalacja powietrznej pompy ciepła o mocy 10 kW kosztuje co najmniej 20 000 zł. Gruntowa pompa ciepła kosztuje około 30-40 000 zł, ale koszt może być znacznie wyższy w zależności od rodzaju zastosowanego wymiennika gruntowego. Powietrzne pompy ciepła z najwyższej półki mogą być zaskakująco drogie, a ich koszt może być bardzo wysoki w zależności od producenta.
Pompy ciepła mają mają swoje duże plusy:
- Pompa ciepła może pomóc Państwu zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Jest opłacalna w porównaniu z kotłem węglowym, a w połączeniu z fotowoltaiką, Państwa koszty ogrzewania mogą być zredukowane do zera.
- Jednostka wewnętrzna pompy ciepła jest wielkości kotła gazowego. Oznacza to, że nie potrzebują Państwo dla niej osobnego pomieszczenia.
- Jedną z zalet używania kuchenki elektrycznej jest to, że jest ona bezpieczna. Nie ma zagrożenia dymem lub wybuchem.
Największą przeszkodą w instalacji tego urządzenia jest koszt. Niektórym osobom może przeszkadzać również dźwięk pompy. Jednak poza tym trudno znaleźć znaczące wady tego urządzenia.
Koszt grzania pompą ciepła
Jeżeli posiadają Państwo pompę ciepła, kwota, jaką płacą Państwo za energię, zmienia się w zależności od wydajności pompy. Na przykład, jeżeli COP wynosi 2, płacą Państwo 0,3 zł/kWh. Jeżeli COP wynosi 6, płacą Państwo 0,1 zł/kWh. Mogą Państwo zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy, jeżeli użyją Państwo pompy ciepła pracującej w ramach taryfy nocnej.
Pompa z wymiennikiem gruntowym jest dobrym wyborem, ponieważ ma niski koszt posiadania. Zazwyczaj utrzymuje COP na poziomie 5,0, co oznacza, że cena za 1kWh wynosi około 10 groszy. Pompa powietrzna będzie miała niższy COP, około 3,0, więc cena za 1kWh uzyskanego ciepła będzie wynosiła około 20 groszy.
Koszty eksploatacji powietrznej pompy ciepła można zredukować do około zera, instalując na budynku fotowoltaikę podłączoną do sieci. Latem będzie to produkować nadwyżkę energii elektrycznej, którą przedsiębiorstwo energetyczne zapisuje w swoim „notatniku” W zimie można wykorzystać ten zapas darmowej (mniej więcej) energii elektrycznej.
Instalacja systemu fotowoltaicznego, pokrywającego zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, oraz pompy ciepła to mniej więcej taki sam koszt jak instalacja gruntowej pompy ciepła, łącznie z kosztem wymiennika ciepła.
Wady pomp ciepła
Tajemnice pomp są ważne. Ludzie pracujący z pompami mają tendencję do unikania takich rzeczy – tak jakby uświadomienie tego klientowi mogło go odstraszyć. Ale lepiej, żeby dowiedział się nagle – nie zniechęci go ani nie odstraszy 10 innych osób.
Przeglądy gwarancyjne
Pięcioletnia gwarancja na powietrzną pompę ciepła nie jest niczym nadzwyczajnym. To, co może Państwa zaskoczyć, to jej warunki, a w szczególności fakt, że aby utrzymać ją w dobrym stanie, konieczna jest coroczna konserwacja, oczywiście płatna.
Koszt przeglądu zależy od instalatora. Zazwyczaj jest to koszt około 300 zł. Zła wiadomość jest taka, że te 300 zł może pochłonąć znaczną część oszczędności, jakie daje pompa ciepła.
Do tej kwestii można podejść na różne sposoby. Niektórzy płacą za gwarancję. Inni nie mają gwarancji, ale biorą na siebie ryzyko kosztów ewentualnych napraw, jeżeli coś się zepsuje. Należy jednak pamiętać, że nawet jeżeli nie mają Państwo gwarancji, to z ustawy wynika dwuletnia gwarancja.
Czy pompa ciepła hałasuje
Decydując się na pompę ciepła, trzeba wziąć pod uwagę, że wytwarza ona pewien hałas. Trudno to zgrabnie opisać, aby nie przesadzić w żadną stronę. Nie można powiedzieć, że jest „cicha” – ale nie jest też bezgłośna.
Dźwięk, jaki może wydawać pompa ciepła, może być od niezauważalnego do powodującego problemy ze snem i nieporozumienia międzyludzkie. Zależy to od tego, gdzie i jak zamontują Państwo pompę, jakie będzie otoczenie i jak dźwięk będzie przenoszony.
Producenci podają głośność swoich pomp – zwykle około 50 dB. Jest to poziom hałasu, jaki wytwarza pompa. Jednak ta liczba może oznaczać coś innego dla różnych osób, w zależności od sytuacji i ich osobistych odczuć.
W całym Internecie można znaleźć filmy, na których ludzie pokazują, jak głośne są pompy ciepła. Ale to nie jest dobry sposób, aby ocenić, jak głośne są w rzeczywistości. Dźwięk na filmie nie jest tak głośny, jak w rzeczywistości.
Jak można ocenić hałas, jaki wytwarza pompa ciepła? Jedynym dokładnym sposobem jest przebywanie w pobliżu pompy ciepła, gdy pracuje ona na najwyższych obrotach. To da Państwu realistyczne pojęcie o tym, jak głośna jest pompa. Można również zmniejszyć poziom hałasu, montując pompę w dobrym miejscu. Producenci pomp mają również programowalne tryby, które sprawiają, że pompa jest cichsza (ale nie ma cudów: ciszej = mniejsza moc grzewcza). Istnieją również specjalne modele, które mają bardzo niski poziom hałasu, ale są one zazwyczaj droższe.
Jeżeli mają Państwo dużo ziemi i sąsiedztwo jest daleko, dźwięk pompy ciepła nie powinien stanowić problemu. Jeżeli nie mają Państwo zbyt wiele miejsca na jej umieszczenie, a sąsiedztwo jest blisko, istnieje ryzyko, że sąsiadowi będzie przeszkadzać urządzenie i może zacząć się o nie kłócić lub nawet wystąpić na drogę sądową.
Kiedy pompa ciepła sprawdzi się najlepiej
Najlepiej jest wybrać pompę ciepła, gdy projektuje się dom. Pozwoli to uniknąć kosztów budowy komina i zoptymalizować system grzewczy.
Pompa ciepła zwróci się najbardziej, gdy:
- Mają Państwo dom, który nie zużywa dużo prądu do ogrzewania. To dobrze, ponieważ w ten sposób można zaoszczędzić na rachunkach za prąd.
- Ogrzewanie odbywa się za pomocą metod niskotemperaturowych, takich jak ogrzewanie podłogowe lub ścienne. Dobrym rozwiązaniem jest jednak również zastosowanie ponadwymiarowych grzejników z dawnych lat.
- W okolicy nie było większych problemów z dostawą energii elektrycznej w okresie zimowym.
- Mają Państwo wolny kawałek ziemi, na którym można umieścić kolektor gruntowy lub przewiewne miejsce na podwórku, aby odgłosy pracy np. dużej lodówki nie przeszkadzały Państwu ani sąsiadom, nawet w nocy.
- Pompa została dopasowana do potrzeb budynku. Jest to ważne, ponieważ oznacza, że pompa nie zużyje się tak szybko. Nowoczesne pompy ciepła mogą pracować w szerokim zakresie mocy, ale nie powinny być używane na mocy minimalnej, ponieważ wtedy zużywają się najbardziej.
Zadbanie o te wszystkie rzeczy pomoże Państwu uzyskać największą efektywność pompy ciepła. Mogą Państwo zdecydować się na grzejniki, ale to będzie wymagało ich powiększenia, aby pracowały chłodniej i obniżyły efektywność pompy ciepła. Można też wybrać ogrzewanie podłogowe, które pozwoli pompie ciepła pracować w wyższej temperaturze i będzie bardziej wydajne.
Zainstalowanie w łazience grzałki elektrycznej do suszenia ręczników jest lepszym pomysłem niż używanie do tego celu kaloryfera. Ogrzewanie podłogowe może zadbać o rzeczywiste potrzeby grzewcze pomieszczenia.
Przy wyborze systemu grzewczego ważne jest uwzględnienie niezawodności. Pompa ciepła zużywa energię elektryczną, która zimą w niektórych częściach kraju może być zawodna. Nie oznacza to, że należy przekreślić ten rodzaj ogrzewania, ale trzeba się zabezpieczyć na wypadek przerwy w dostawie prądu. Nowoczesny kocioł gazowy doskonale spełnia to zadanie.
W krajach skandynawskich (gdzie pompy ciepła są bardzo popularne) obowiązkowe jest Ważne jest, aby mieć awaryjne źródło ciepła na wypadek klęski żywiołowej lub braku prądu. Pomoże to Państwu zachować ciepło nawet wtedy, gdy na zewnątrz jest zimno. W Polsce możemy używać kominka jako zapasowego źródła energii w przypadku braku prądu.
Błędy przy montażu pompy ciepła
Jest kilka sposobów, aby zepsuć pompę ciepła i zrobić czarny PR tej technologii za własne pieniądze.
- Instalacja pompy ciepła w starej instalacji może być trudna. Stara instalacja jest często obliczona na bardzo wysokie temperatury zasilania i może być zamulona. To czyni ją niekorzystną dla pompy ciepła. Brud w instalacji będzie się osadzał w wymienniku ciepła pompy, w skrajnych przypadkach może go zatkać. Aby to naprawić, należy na początku przeprowadzić dokładne płukanie instalacji i zainstalować odpowiednie filtry (czasami są one wbudowane w pompę).
- Najważniejsza jest jednak temperatura pracy systemu. Jeżeli w najzimniejsze dni grzejniki nie muszą być cieplejsze niż 40-45 stopni, aby dogrzać dom – wtedy można zainstalować pompę ciepła dla takiej instalacji. Jeżeli instalacja musi mieć temperaturę 60 stopni lub wyższą – przed zainstalowaniem pompy ciepła może być konieczna wymiana niektórych grzejników na większe, aby instalacja włączała się przy niższej temperaturze. Dzięki temu pompa ciepła będzie bardziej wydajna i będzie działać dłużej.
- Jeżeli wybudują Państwo zbyt małą lub zbyt płytką pompę ciepła, nie będzie ona zbyt wydajna i nie będą Państwo mogli się ogrzać w zimie. Dobrze wykonana pompa ciepła powinna być w stanie bez problemu zasilać Państwa dom przez całą zimę.
Ogrzewanie domu pompą ciepła czy kotłem gazowym
Jeżeli szukają Państwo systemu ogrzewania domu, który nie wymaga wielu zabiegów konserwacyjnych i nie jest drogi, trzeba będzie wybrać między gazem a pompami ciepła. Nie ma jednej dobrej odpowiedzi, jak mówią najwięksi mędrcy: to zależy.
- Jeżeli nie mają Państwo przyłącza gazowego lub nie ma perspektyw na jego uzyskanie w przyszłości, to pompa ciepła jest najtańszym ogrzewaniem bezobsługowym.
- Jeżeli mają Państwo przyłącze gazowe, ale nie jest ono w pobliżu, to zależy od tego, jak długie będzie to przyłącze. Jeżeli jest to tylko kilkadziesiąt metrów, to może być tańsze niż pompa ciepła. Ale jeżeli będzie dłuższe, to koszt wykonania przyłącza będzie zbyt wysoki w porównaniu z pompą ciepła.
Cena pompy ciepła i eksploatacji
Aby porównać koszty korzystania z pompy ciepła i ogrzewania gazowego, należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę kotła/pompy czy rachunki. Należy również zastanowić się, ile to będzie kosztowało łącznie w ciągu 10 lat.
Załóżmy, że mamy budynek, który potrzebuje do ogrzewania 10 000 kWh rocznie.
- Powietrzna pompa ciepła z fotowoltaiką kosztuje ponad 50 tysięcy złotych przy pierwszym zakupie. Ale w ciągu 10 lat koszty eksploatacji będą bliskie zeru.
- Koszt w ciągu 10 lat wyniesie co najmniej 50 tysięcy złotych.
- Powietrzna pompa ciepła bez fotowoltaiki kosztuje około 30 tysięcy złotych. Koszt jej użytkowania będzie rósł i spadał w zależności od ceny energii elektrycznej z sieci. Wyprodukowanie 10 tysięcy kWh wymaga co najmniej 2500 kWh energii elektrycznej, co przy obecnych cenach kosztowałoby 1500 zł.
- Koszt kotła gazowego w ciągu 10 lat wyniesie co najmniej 45 tysięcy złotych. Koszt samego kotła to 5-10 tysięcy złotych, a roczne rachunki za gaz wyniosą co najmniej 1500zł.
Ogrzewanie domu gazem ziemnym jest znacznie tańsze niż przy użyciu powietrznej pompy ciepła. Jeżeli jednak mają Państwo zainstalowaną instalację fotowoltaiczną, korzystanie z pompy ciepła będzie droższe. Zaletą zastosowania systemu fotowoltaicznego jest to, że w przyszłości Państwa koszty energii elektrycznej będą bardziej stabilne. Wadą jest to, że trzeba zapłacić więcej pieniędzy z góry.
Jest to tylko szybki i przybliżony szacunek. Jeżeli zmienią Państwo któryś z parametrów obliczeń, wnioski mogą być inne. Na przykład tańsza pompa ciepła niższej klasy lub samodzielnie zbudowana instalacja fotowoltaiczna może być bardziej opłacalna niż gaz.