Czym najlepiej ocieplić poddasze użytkowe?

28 kwietnia, 2023 Wyłączono przez admin

Większość poddaszy w domach jednorodzinnych wymaga izolacji, ponieważ często służą one jako kolejne pomieszczenie w domu, na przykład dodatkowa sypialnia lub biuro. Izolacja poddasza ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza jeśli chcą Państwo zminimalizować powstawanie wilgoci.

Czym najlepiej ocieplić poddasze?

Aby nie tracić pieniędzy, należy wybrać odpowiednie materiały, aby zapobiec temu, co znawcy tematu nazywają „mostkami termicznymi”. Trzy popularne materiały to styropian, wełna mineralna i pianka poliuretanowa. Kolejnym czynnikiem decydującym jest oszacowanie kosztów izolacji i jej skuteczności, co może zrobić firma, która zajmie się wykonaniem izolacji.

Mogą Państwo zaizolować swój dom wełną mineralną, która ma dodatkową warstwę folii aluminiowej. Folia ta odbija ciepło z powrotem do wnętrza, dzięki czemu dom jest bardzo energooszczędny i przyjazny dla środowiska. Taka wełna będzie odpowiednia dla ścian. Na dach można użyć zwykłej wełny mineralnej, która powinna być przycięta o 2 cm szerzej niż rozstaw krokwi. Pozwoli to wyeliminować szczeliny, a także zapewni elastyczność materiału. Wełna do izolacji dachu ma grubość około 25 cm i jest dostarczana w arkuszach, co pozwala na bardziej precyzyjne dopasowanie.

Dostępne są zarówno pianki poliuretanowe, jak i styropianowe, ale wiele osób wybiera styropian ze względu na jego przystępną cenę i poręczność. Jednak ta tańsza opcja nie izoluje tak dobrze. Pianka Pur to kolejny wybór, który zapewnia równowagę między ceną a jakością – jest łatwo dostępna i kosztuje więcej niż styropian, ale ma lepsze właściwości izolacyjne.

Etapy ocieplania poddasza

Są dwie warstwy izolacji poddasza – pierwszą umieszcza się między krokwiami, a drugą na ruszcie bocznym. Instalacja jest zakończona płytą gipsową.

Izolacja dachu, choć bardziej skomplikowana, jest jednak ważnym elementem izolacji poddasza, ponieważ zapewnia nam całoroczny komfort cieplny. Zalecanym materiałem na dachy skośne jest polistyren EPS 50; podczas montażu należy stosować płyty, które pasują do siebie poprzez połączenie na pióro i wpust, aby wyeliminować problemy z mostkami termicznymi.

W domach, w których dach ma nieregularny kształt i wiele krokwi, można połączyć różne techniki izolacji poddasza – wełnę mineralną na ściany i dachy płaskie, styropian na dachy skośne oraz folię zapobiegającą osadzaniu się pary wodnej.

Jeżeli chcą Państwo utrzymać dom wolny od wilgoci i wody, należy zainstalować na dachu folię paroszczelną. Dzięki temu deszcz lub śnieg nie będzie dostawał się do środka i nie spowoduje szkód. Folię można łatwo przymocować za pomocą dwustronnej taśmy klejącej, a w razie potrzeby możemy również wyrównać powierzchnię za pomocą płyt gipsowych. Dla dodatkowej warstwy ochronnej można zastosować również wełnę.

Folię o mniejszej paroprzepuszczalności układa się tak, aby między nią a izolacją była 3 cm szczelina. Ważne jest, aby folia paroprzepuszczalna nie dotykała wełny mineralnej, ponieważ jeśli tak się stanie, ruch powietrza zostanie ograniczony. Jeżeli nie ma miejsca na cyrkulację powietrza, wówczas blacha dachowa może się przegrzewać, wybrzuszać, a nawet ulegać uszkodzeniom. Niestety, gdy dojdzie do takiego przegrzania, należy usunąć izolację termiczną i wymienić ją na nową, co jest kosztownym procesem.

Izolacja poddasza jest korzystna nie tylko wtedy, gdy z niego korzystamy, ale także dzięki niej zmniejszamy ryzyko wystąpienia wilgoci w naszym domu i obniżamy rachunki za ogrzewanie.