Bufor ciepła – korzyści z zastosowania w instalacji grzewczej

Bufor ciepła – korzyści z zastosowania w instalacji grzewczej

25 września, 2023 Wyłączono przez admin

Bez względu na wybrany system ogrzewania, bufor ciepła może przynieść istotne korzyści dla użytkowników budynków mieszkalnych. Umożliwia on gromadzenie energii cieplnej i jej wykorzystanie w razie potrzeby. W naszym artykule dowiesz się czym jest bufor ciepła, jak prawidłowo dobrać bufor do pieca, ile kosztuje jego instalacja, a także jak działa i jak długo można z niego korzystać.

Czym jest Bufor Ciepła?

Pytanie „Czym jest bufor ciepła?” często pojawia się na forach dyskusyjnych. Bufor ciepła to specjalnie zaprojektowany i dobrze izolowany zbiornik, który jest wypełniony wodą napływającą z kotła czy pompy ciepła. W swojej istocie, bufor ciepła umożliwia efektywne łączenie różnych źródeł ogrzewania, co przekłada się na większą wydajność i oszczędność energetyczną całej instalacji. Można go opisać jako duży, zazwyczaj stalowy zbiornik, który swoim wyglądem przypomina bojler. Wewnątrz niego przechowywana jest nagrzana woda, wykorzystywana do ogrzewania budynku.

Podczas pracy kotła, nagrzana woda w zbiorniku umożliwia utrzymanie ciepła w całej instalacji fantastycznie długo – nawet kilka godzin po wyłączeniu źródła ciepła. To zasługa właśnie bufora, który działa na zasadzie magazynu ciepła.

Jakie są funkcje bufora ciepła?

Poznanie mechanizmu pracy bufora ciepła może wydawać się skomplikowane, ale w rzeczywistości bazuje on na prostym zjawisku fizycznym. Funkcjonowanie bufora jest uwarunkowane strukturą warstwową wody, w której ciepłe płyny są lżejsze niż ich chłodniejsze odpowiedniki. Gdy dwie różne temperatury wody stykają się ze sobą, gorąca woda nie przekazuje ciepła w dół, co pozwala na zaoszczędzenie energii przez ogrzewanie tylko górnej części zbiornika. Jednak kwestia jak działa bufor ciepła, nie kończy się na tym.

Wykorzystanie bufora do efektywnego ogrzewania wymaga, aby woda osiągnęła odpowiednią temperaturę, która różni się w przypadku grzejników i systemów ogrzewania podłogowego. Na szczęście, istnieją specjalistyczne rozwiązania jak bufor ciepła z zasobnikiem cwu , w którym zamontowany jest zawór trójdrożny. Ten innowacyjny element pozwala na dostosowanie temperatury wody do określonych potrzeb danej instalacji, czyniąc ogrzewanie bardziej efektywnym.

Dlaczego warto zastosować bufor ciepła?

Instalacja bufora ciepła, choć może wydawać się kosztowna, gwarantuje oszczędności na przestrzeni lat. Dzięki odpowiedniemu sterowaniu ogrodzeniem, zbiornik taki zapewni Ci znacznie mniejsze zużycie paliwa przy produkcji energii cieplnej. Zapewnia on także komfort użytkowania, ponieważ ruch ciepłej wody w systemie ogrzewania jest ciągły – przez co nie odczuwasz gwałtownych dropów temperatury.

Wybór odpowiedniego bufora ciepła

Gdy już zdecydujemy, że chcemy wzmocnić nasz system ogrzewania za pomocą bufora ciepła, musimy odpowiedzieć na dwa podstawowe pytania:

  • Z jaką pojemnością bufora mamy do czynienia?
  • Jakie role ma pełnić bufor ciepła w naszym systemie ogrzewania?

Różne modele buforów ciepła różnią się od siebie funkcjami i sposobem działania. Oto trzy najpopularniejsze rodzaje

  • Bufor z zasobnikiem CWU
  • Bufor bez wymiennika
  • Bufor z wymiennikiem

Co to jest bufor ciepła z zasobnikiem CWU?

Model z zasobnikiem CWU integruje w sobie dodatkowy zbiornik na ciepłą wodę. Dzięki temu jest w stanie szybko podgrzewać wodę użytkową za pomocą wymiany ciepła między zbiornikiem a buforem. Eksperci zalecają taki wybór dla budynków, które korzystają z różnorodnych źródeł ciepła.

Czy bufor bez wymiennika jest dobrym wyborem?

Jego głównym zadaniem jest wydłużenie żywotności pompy ciepła poprzez zwiększenie czasu jej pracy. Jest to najprostsza i najtańsza forma bufora.

Czy warto zainwestować w bufor z wymiennikiem?

Ten model, oprócz przedłużania żywotności pompy, jest w stanie magazynować ciepło pochodzące z różnych źródeł. Dodatkowo, umożliwia podłączenie większej liczby obiegów grzewczych, co jest bardzo praktyczne w przypadku dużych budynków.

Po przemyśleniu naszych potrzeb oraz zapoznaniu się z dostępnymi rodzajami buforów ciepła, możemy dokonać ostatecznego wyboru i rozpocząć proces instalacji. Właściwie zainstalowany bufor ciepła może znacznie poprawić efektywność naszego systemu ogrzewania, przynosząc nam komfort oraz oszczędności finansowe.

Korzyści płynące z instalacji bufora ciepła

Zanim dokonasz inwestycji w bufor ciepła, warto zrozumieć, jakie korzyści może przynieść taki krok. Więżąca obrazowo, bufor ciepła działa jak bank energii, pozwalając na zgromadzenie ciepła i jego wykorzystanie w późniejszym czasie. Oto kilka głównych zalet tego rozwiązania:

  • Zmniejsza koszty ogrzewania budynku, pozwala bowiem na ograniczenie zużycia paliwa.
  • Zwiększa sprawność energetyczną kotła. Kotły na paliwo stałe, takie jak piece na drewno, pracują najefektywniej, gdy działają na pełnej mocy. Bufor ciepła umożliwia im pracę w takim optymalnym stanie.
  • Zmniejsza emisję szkodliwych substancji i ogranicza nagromadzenie sadzy w przewodzie kominowym, co skutkuje większą bezpieczeństwem użytkowania.
  • Rozwiązuje problemy prowadzące do przegrzewania wody w piecu, eliminując ryzyko awarii i uszkodzeń systemu ogrzewania.

Podsumowując, instalacja buforu ciepła przekłada się na lepszy komfort cieplny i oszczędności finansowe.

Dobór odpowiedniego bufora ciepła

Zakup i instalacja bufora ciepła to nie jest prosta decyzja. Wybierając odpowiedni model, często zastanawiamy się, jak długo wystarczy zgromadzone w buforze ciepło. Ważnym kryterium wyboru jest pojemność bufora, którą należy dostosować do zapotrzebowania budynku na ciepło oraz do mocy kotła. Pojemność bufora ciepła jest także dobierana inaczej dla centralnego ogrzewania i pompy ciepła.

Przykładowo, bufor ciepła o pojemności 500 litrów często wystarcza pompie ciepła, ponieważ w tym przypadku pełni funkcję sprzęgła hydraulicznego. Generalnie, im większy bufor, tym dłużej będzie zasilał system ogrzewania, a tym samym rzadziej kotłownia będzie musiała produkować nowe ciepło.