Dofinansowanie na fotowoltaikę dla rolników

Dofinansowanie na fotowoltaikę dla rolników

5 sierpnia, 2022 Wyłączono przez admin

Jakie są dopłaty dla rolników na fotowoltaikę?

Wytwarzanie zielonej energii za pomocą instalacji fotowoltaicznych jest nie tylko sposobem na zmianę zachowań i przejście na ekologiczne źródła energii, ale również zapewnia szereg korzyści w zakresie finansów, wyglądu i ochrony środowiska. Elementy fotowoltaiczne mogą zaoszczędzić rolnikom wiele pieniędzy każdego miesiąca w postaci obniżonych kosztów energii i niezależności energetycznej. Istnieje również mniejsza niepewność dotycząca wahań kosztów energii, więc jest to mniejszy problem. Dodatkowo otrzymuje on dotacje rządowe, które znacznie obniżają koszt inwestycji.

Dotacja Agroenergia

Od 1 czerwca 2021 r. do 30 czerwca 2027 r. w ramach Ogólnopolskiego Programu Agroenergia można dofinansować kwalifikujące się do dofinansowania instalacje fotowoltaiczne. Okres kwalifikowalności kosztów (tj. urządzeń i materiałów eksploatacyjnych: zakupu, montażu oraz odbioru i uruchomienia instalacji fotowoltaicznej) wynosi od 1 czerwca 2021 roku do 30 czerwca 2027 roku. Umowy będą podpisywane do 31 grudnia 2025 roku. Systemy fotowoltaiczne o mocy znamionowej wynoszącej mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości do:

  • do 13% dla instalacji fotowoltaicznej o przedziale mocowym od 30 kW do 50 kW, ale nie więcej niż 25 000 zł;
  • do 20% dla instalacji fotowoltaicznej w przedziale mocowym od 10 kW do 30 kW, ale nie więcej niż 15 000 zł.

AO – Ochrona Atmosfery – dofinansowanie fotowoltaiki w świętokrzyskim

Rolnicy z regionu świętokrzyskiego mogą uzyskać pomoc na inwestycje fotowoltaiczne w dwóch formach. To na ich korzyść dedykowany jest program priorytetowy, a pożyczka może wynieść do 100% wartości kosztów kwalifikowanych inwestycji. W ramach tego programu można zakupić i zainstalować systemy fotowoltaiczne. Program przyjmuje wnioski jeszcze od 20 lutego 2020 roku i będzie to robił do wyczerpania środków.

Program KLIMAT, Woda, powietrze, ziemia – dofinansowanie fotowoltaiki w kujawsko-pomorskim

W okresie od 1 maja 2018 r. do 31 października 2027 r. w województwie kujawsko-pomorskim można skorzystać z programu pożyczkowego o nazwie PV100 na sfinansowanie montażu systemów fotowoltaicznych. Możliwe jest uzyskanie pożyczek do 100% kosztów zainstalowanych systemów PV.

Ulga podatkowa dla rolników na fotowoltaikę

Istnieje ulga podatkowa na inwestycje w panele fotowoltaiczne w wysokości do 25% kosztów inwestycji, która jest dostępna w całym kraju i jest nieograniczona. Z odliczenia tego mogą skorzystać rolnicy. Z trzech wymienionych powyżej, program Agroenergia jest najbardziej popularną i korzystną metodą uzyskania dodatkowych środków na instalacje PV.